Te objawy na skórze mogą świadczyć o cukrzycy. Nowe badanie
Wahania poziomu glukozy we krwi często widać na skórze – cukrzycy typu 2 może towarzyszyć aż 47 różnych chorób skóry, z których osiem pojawia się wyjątkowo często. Do takiego wniosku doszli naukowcy badający związek cukrzycy z chorobami skóry. I apelują, by lekarze rodzinni zwracali baczniejszą uwagę na stan skóry pacjentów, a diagnostyce chorób dermatologicznych towarzyszyło badanie poziomu cukru we krwi.
O związku między chorobami skóry a cukrzycą mówi się od pewnego czasu, a potwierdziło go kilka badań klinicznych.
Wiadomo, że zmiany poziomu cukru we krwi mogą nie tylko negatywnie wpływać na narządy wewnętrzne, ale również objawiać się na skórze, uznawanej za największy organ naszego ciała – ma to związek m.in. z nieprawidłowym metabolizmem glukozy i związanymi z tym zmianami biochemicznymi, naczyniowymi, metabolicznymi i immunologicznymi, jakie w związku z tym zachodzą w organizmie.
Niedawno grupa naukowców z Chin I USA przeanalizowała dane z ostatnich 30 lat, porównując choroby skóry u dorosłych Chińczyków, zarówno chorych na cukrzycę, jak i bez tej choroby. Wyniki badania, które opublikowano w Chinese Medical Journal okazały się bardzo interesujące, mogą bowiem pomóc nie tylko leczyć problemy skórne u pacjentów chorych na cukrzycę, ale również skuteczniej diagnozować tę chorobę.
W badaniu przeanalizowano dane 383 osób, pacjentów klinik wybranych we wcześniejszym badaniu Da Qing Diabetes Study, podzielonych na trzy grupy: z prawidłową tolerancją glukozy, upośledzoną tolerancją glukozy oraz cukrzycą typu 2. W każdej z tych grup oceniono częstość występowania chorób skóry i ich rodzaj.
Pacjenci z chorobami skóry zostali zdiagnozowani przez dwóch doświadczonych dermatologów z Oddziału Dermatologii Chińsko-Japońskiego Szpitala Przyjaźni, a choroby skóry potwierdzono u nich m.in. za pomocą badań laboratoryjnych lub diagnostyki różnicowej.
Zgodnie z tym, co ustalili naukowcy, u osób z cukrzycą typu 2 może występować aż 47 chorób skóry, z czego osiem pojawia się z bardzo dużą częstotliwością. Nie jest jednak tak, że osoby chorujące na cukrzycę lub mające insulinooporność czy stan przedcukrzycowy częściej zapadają również na choroby skóry – ogólna częstość występowania dolegliwości skórnych jest statystycznie zbliżona w grupach osób chorych i zdrowych.
Jednak u osób z cukrzycą typu 2 i z zaburzeniami tolerancji glukozy istotnie częściej występują pewne schorzenia skóry, w tym:
- zaburzenia pigmentacji (zwłaszcza hiperpigmentacja oraz przebarwienia pozapalne)
- dermatozy alergiczne
- grzybica paznokci
- grzybica stóp
- świąd skóry
- brodawki
- zakaźne choroby skóry
- rogowacenie łojotokowe
- łysienie
- rumień.
Naukowcy są zdania, że ponieważ występowanie tych chorób może mieć związek z negatywnym wpływem wahania poziomu glukozy na zachodzące w organizmie procesy, lekarze diagnozujący choroby skóry powinni zlecać pacjentom również badania w kierunku cukrzycy typu 2, co pozwoli na skuteczniejsze wykrywanie tej choroby.
Choroby skóry często bowiem występują jeszcze nim pojawią się pierwsze objawy cukrzycy typu 2, dlatego zdaniem badaczy mogą odkrywać bardzo ważną rolę w diagnostyce tej choroby na jej wczesnym etapie.
Wyniki badania są również istotne dla diabetyków i diabetologów. Jak podsumował jeden z jego autorów, prof. Yong Cui z Chińsko-Japońskiego Szpitala Przyjaźni w Chinach: „Biorąc pod uwagę, że glukoza i insulina odgrywają ważną rolę w powstawaniu keratyny i proliferacji komórek skóry, nasze badanie przywraca potrzebę podnoszenia świadomości wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i pacjentów na temat dokładnego badania dermatologicznego w ramach leczenia cukrzycy typu 2”.
Porady eksperta
Polecany artykuł: