Te leki są doskonałe dla pacjentów z ADHD. Problem w tym, jak wpływają na ważny narząd

2024-06-11 15:15

ADHD jest coraz częściej diagnozowane, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Odpowiednia farmakoterapia może minimalizować uciążliwe objawy, ułatwiać codzienne funkcjonowanie i korzystnie wpływać na samopoczucie. Badania wykazały, że niektóre leki stosowane w leczeniu ADHD mogą zwiększać ryzyko innych chorób.

Te leki są doskonałe dla pacjentów z ADHD. Problem w tym, jak wpływają na ważny narząd
Autor: GettyImages Te leki są doskonałe dla pacjentów z ADHD. Problem w tym, jak wpływają na ważny narząd

Pacjenci z ADHD mają wyższe ryzyko chorób serca i układu krążenia 

Zauważono, że u dorosłych osób z ADHD częściej – w porównaniu do reszty populacji – występują czynniki zwiększające ryzyko chorób serca i układu krążenia, jak otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze.

Ponadto zauważono, że leki stymulujące często przepisywane pacjentom z ADHD, mogą nie tylko aktywizować współczulny układ nerwowy, ale mogą również przyczyniać się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i do przyspieszenia rytmu serca.

Mellina - Wiolka Walaszczyk - adhd

ADHD a układ sercowo-naczyniowy: zaskakujące związki

Badacze przyjrzeli się związkom farmakoterapii z użyciem leków psychostymulujących lub atomoksetyny z ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Za istotne kryteria uznano wiek pacjenta w momencie rozpoczęcia leczenia, płeć pacjenta/pacjentki, palenie tytoniu, otyłość, cukrzycę, nadciśnienie, hiperlipidemię, choroby serca i układu krążenia w wywiadzie rodzinnym, zażywanie substancji odurzających, zażywanie leków neuropsychiatrycznych.

W przeprowadzonym w Szwecji badaniu wzięli udział pacjenci, u których stosowano farmakoterapię ADHD za pomocą soli amfetaminy, dekstroamfetaminy, MPH (metylofenidat) lub ATX (atomoksetyna).

Były to osoby bez rozpoznanych wcześniej chorób serca i układu krążenia. W analizach uczestniczyło 24 186 osób. Średnia wieku w momencie rozpoczęcia leczenia wynosiła 33 lata. 54 proc. badanych stanowili mężczyźni.

Badania potwierdzają: leki na ADHD mogą zwiększać ryzyko chorób serca 

Ustalono, że ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, było wyższe niż u reszty populacji i wynosiło odpowiednio 10 proc. w ciągu 5 lat i 20 proc. w ciągu 10 lat.

Schorzenia, które rozpoznawano to m.in. choroba niedokrwienna serca, choroba naczyń mózgowych, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, niewydolność serca, tachykardia.

Leczenie ADHD wymaga zbadania serca 

Uzyskane przez autorów wyniki sugerują, że uwzględnienie dodatkowych czynników swoistych dla chorych z ADHD w skalach oceny ryzyka sercowo-naczyniowego może prowadzić do lepszej precyzji oszacowania ryzyka wystąpienia chorób serca i układu krążenia w tej populacji.

Specjaliści zwrócili więc uwagę, że przed zaordynowaniem farmakoterapii dla osób z ADHD, należałoby również ocenić ryzyko sercowo-naczyniowe. 

Autorzy podkreślają również konieczność weryfikacji opracowanego modelu w populacji dorosłych z ADHD oraz dalszych badań potwierdzających znaczenie uzyskanych wyników w praktyce klinicznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki