Te choroby musisz zgłosić do sanepidu. Już od sierpnia nowe przepisy
Nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia nakazuje zgłaszanie do sanepidu zachorowań. Oprócz obowiązkowego przekazania informacji o wystąpieniu choroby, niezbędne będzie podanie danych m.in. z wynikami leczenia. Jakie choroby trzeba zgłaszać sanepidowi?
Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia ws. zgłaszania chorób do sanepidu
Nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia wchodzi w życie z dniem 4 sierpnia. Dotyczy zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem zgłaszania ich do sanepidu. Choroby, o których należy przekazywać dane to m.in. przypadki błonicy, duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, cholery oraz ostrego nagminnego porażenia dziecięcego (polio, choroba Heinego-Medina). W rozporządzeniu nie ma zaleceń w kwestii postępowania medycznego, a jedynie wykazano obowiązek informowania sanepidu o stwierdzonych przypadkach zachorowań.
Zgłoszenia zachorowań i stanu ozdrowieńców
Rozporządzenie ogłoszono 20 lipca. Nakłada obowiązek informowania o zachorowaniu, jak również o wynikach leczenia danego pacjenta. Ponadto należy przekazać informacje o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca. Obowiązek ten wchodzi w życie 4 sierpnia i dotyczy lekarzy z przychodni i szpitali, gdzie zdiagnozowano podane choroby u pacjentów.
Choroby takie jak błonica i ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis), co podkreśla Ministerstwo Zdrowia w rozporządzeniu, zostały wyeliminowane w Polsce, dzięki szczepieniom ochronnym. Analogiczna sytuacja dotyczy zachorowań na dur brzuszny oraz dury rzekome. Od lat nie odnotowano także przypadków cholery w naszym kraju.
Jednak, jak zaznacza resort zdrowia, istnieje stale ryzyko zawleczenia chorób zakaźnych z innych obszarów. Niedawno mówiono o ryzyku cholery na terenach zalanych po wysadzeniu tamy w ukraińskiej Nowej Kachowce.
Z uwagi na ciężki przebieg i duży potencjał epidemiczny, choroby wskazane w rozporządzeniu są objęte obowiązkiem hospitalizacji. Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Zdrowia "specjalistyczne leczenie i opieka medyczna w warunkach szpitalnych, które prowadzą do ustąpienia ostrych objawów chorobowych wywoływanych przez te choroby zakaźne, daje możliwość kontynuowania leczenia oraz prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych". Jednak przy wypisie niezbędna jest weryfikacja, czy ozdrowieniec już nie zaraża.
Dane będą zbierane przez lokalne sanepidy, właściwe dla miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentowi. Można je przekazywać telefonicznie lub teleinformatycznie, do elektronicznego rejestru przypadków zakażeń i zachorowań.