Tę chorobę roznoszą komary i meszki. Odnotowano pierwsze przypadki śmiertelne na świecie

2024-07-29 9:50

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało, że w tym kraju odnotowano pierwszy na świecie przypadek śmierci z powodu wirusa Oropouche. Jak podano, z powodu tej przenoszonej przez zakażone muchy i komary choroby zmarły dwie kobiety.

Tę chorobę roznoszą komary i meszki. Odnotowano pierwsze przypadki śmiertelne na świecie
Autor: fot. Getty Images Tę chorobę roznoszą komary i meszki. Odnotowano pierwsze przypadki śmiertelne na świecie

Dwie osoby nie żyją. Gorączkę Oropouche roznoszą muchy i komary

W Brazylii odnotowano pierwszy przypadek zgonów spowodowanych gorączką Oropouche, która roznoszona jest przez zakażone muchy i komary. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało w zeszłym tygodniu, że dwie kobiety nie żyją.

W oświadczeniu podano, że kobiety miały poniżej 30 lat i nie cierpiały na żadne choroby współistniejące. Ich objawy były bardzo podobne do ciężkiego przypadku dengi.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom na swoich stronach internetowych podały, że ogniska choroby Oropouche obecnie potwierdzono w niektórych częściach Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Kuby i Peru.

Według informacji podanych przez brazylijskie ministerstwo zdrowia w 2024 roku odnotowano 7236 przypadków zakażenia gorączką Oropouche. Większość z nich zgłaszana była w stanach Amazonas i Rondonia (Brazylia).

Do tej pory gorączka ta nie była uznawana za chorobę śmiertelną. Kobiety z brazylijskiego stanu Bahia, są pierwszymi osobami na świecie, które zmarły z powodu zakażenia. 

Ministerstwo zdrowia potwierdza, że nadzór nad gorączką Oropouche w Brazylii jest koordynowany na szczeblu krajowym. W 2023 roku wprowadzone zostały ogólnokrajowe testy diagnostyczne.

TZP - produkty na komary Maosquito

Gorączka Oropouche. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie?

Gorączka Oropouche przenoszona jest przez ukąszenia niewielkich muchówek, znanych powszechnie jako meszki. Również Culex quinquefasciatus, czyli gatunek komara, może ją przenosić. Komar ten jest lepiej znany ze względu na swoją rolę w rozprzestrzenianiu gorączki Zachodniego Nilu w niektórych regionach.

Pojawiły się również doniesienia o przenoszeniu wirusa z marki na dziecko. PAHO (The Pan American Health Organization) wydało w związku z tym ostrzeżenia dla wszystkich państw członkowskich apelując o zwracanie uwagi na podobne przypadki.

Gorączka Oropouche jest na ogół chorobą samoograniczającą się, a przechorowanie pozostawia trwałą odporność. Ostra faza tej choroby trwa zazwyczaj około tygodnia. Jednak nawet po tym, jak chory poczuje się lepiej, objawy mogą powracać przez okres dwóch tygodni.

Objawy zazwyczaj obejmują: gorączkę, bóle mięśni i stawów, nudności, bóle głowy, zawroty głowy i awersję do światła. Ciężkie przypadki zdarzają się raczej rzadko, jednak mogą one skutkować zapaleniem opon mózgowych.

Na tę chwilę nie ma żadnego leku ani szczepienia na gorączkę Oropouche, a leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów. 

Eksperci radzą, by osoby planujące podróż do krajów, w których wykryto ogniska choroby, przestrzegały zwykłych środków ostrożności i stosowały standardową ochronę przed ukąszeniami owadów. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki