Tchawica z celulozy bakteryjnej

2018-08-01 10:56

Tchawica, sprężysta rurka długości ok. 10 cm zapewnia przepływ powietrza do i z płuc. Jest więc ważną częścią układu oddechowego. Naukowcy pracują nad protezą tchawicy, którą można będzie zastąpić zniszczony np. wskutek nowotworu narząd.

Sztuczna tchawica
Autor: thinkstockphotos.com Tchawica z celulozy

Zespół kierowany przez prof. Stanisława Bieleckiego z Instytutu Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej pracuje nad wytworzeniem protezy tchawicy z celulozy bakteryjnej. Jest to nanobiomateriał produkowany przez niechorobotwórcze bakterie z rodzaju Komagataeibacterxylinus. Z chemicznego punktu widzenia to taka sama celuloza jak ta wytwarzana przez rośliny.

Jednakże fakt, że jest produkowana przez komórki bakteryjne, powoduje, że charakteryzuje się wysokim stopniem czystości, tzn. brak jest tam lignin, hemiceluloz czy pektyn zawartych w celulozie pochodzenia roślinnego. Ze względu na swoją unikatową nanostrukturę i dużą zdolność do pochłaniania wody charakteryzuje się dużą biokompatybilnością.

Naukowcy oceniają, że tchawica z celulozy bakteryjnej – w przeciwieństwie do protez z tworzyw sztucznych – będzie porastana przez komórki nabłonka oddechowego oraz włosowate naczynia krwionośne, dzięki czemu będzie pełniła swoją naturalną funkcję przewodzenia powietrza do płuc ze zdolnością do wyłapywania zanieczyszczeń, które nie zostały zatrzymane w górnym odcinku dróg oddechowych. Badania wytrzymałościowe konstruktów protezy wykazały, że ma ona właściwości zbliżone do naturalnej tchawicy. Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki