Takie śniadanie to przepis na... przedwczesne starzenie. Więcej po to nie sięgniesz
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia? Owszem, ale są warunki: to musi być dobrze skomponowane śniadanie. Zdaniem naukowców co najmniej część posiłków, które zajadamy rano ze smakiem, przekłada się nie na dobry dzień, ale na... przedwczesne starzenie.
Śniadanie, które sprzyja szybszemu starzeniu
Śniadanie to dla jednych poranny rytuał, dla innych konieczność, dla kolejnych jedyny moment, gdy przy stole spotyka się cała rodzina. Niektórzy zastępują kawą śniadanie, nadrabiając posiłek dopiero w pracy.
A co ląduje na naszych talerzach? Jogurt owocowy? Płatki? Tosty? Pakowany croissant? A w przypadku pośpiechu – fastfoodowe zestawy śniadaniowe, zamawiane w drodze do pracy? Kubek z daniem instant, zalany wrzątkiem? Jeśli zaznaczysz „tak” przy którejkolwiek z wymienionych propozycji, nie mamy dobrych wieści.
Jakie śniadanie jest niezdrowe
Pakowane przekąski, niektóre rodzaje masowo produkowanego pieczywa, słodzone napoje, słodzone jogurty i maślanki, dania instant, gotowe dnia i inne produkty przetworzone, to – być może dla niektórych - „bogactwo smaku”, ale jednocześnie jest to bogactwo konserwantów, sztucznych aromatów, substancji słodzących, emulgatorów...
Efekt? O skutkach zdrowotnych żywności przetworzonej powiedziano już wiele. Z tego, że takie śniadanko może postarzyć twój organizm, nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę.
8 produktów, które spowalniają proces starzenia. Warto je jeść codziennie
Jakie jedzenie przyspiesza starzenie
Wysokie spożycie żywności ultraprzetworzonej wiąże się z przyspieszeniem starzenia biologicznego, niezależnie od wartości odżywczej diety.
Wyniki nowych badań opublikowano w prestiżowym branżowym piśmie The American Journal of Clinical Nutrition. Autorami badania są włoscy uczeni z Epidemiologia e Prevenzione del Neuromed we współpracy z zespołem badwaczym z Libera università del Mediterraneo.
Badania nad wpływem śniadania na organizm
W badaniu, w którym wzięło udział ponad 22 000 uczestników, wykorzystano 30 różnych biomarkerów krwi do pomiaru wieku biologicznego.
W odróżnieniu od wieku chronologicznego, który zależy jedynie od daty urodzenia, wiek biologiczny odzwierciedla stan naszego organizmu, w tym narządów, tkanek i układów.
Dzięki przeprowadzonej ankiecie żywieniowej naukowcy ustalili, że spożywana na co dzień żywność ultraprzetworzona to nie tylko chipsy i napoje gazowane, ale również „niewinne” produkty, które pewnie masz w kuchni – chleb z fabryki, owocowe jogurty czy szybkie zupki w proszku.
A co kryje się w tych specjałach? Substancje, które nigdy nie trafiłyby na listę zakupów – maltodekstryny, tłuszcze uwodornione oraz plejada chemicznych dodatków: barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze i cała armia innych „ulepszaczy”. Skutki?
Płacisz za to biologicznym starzeniem w przyspieszonym tempie. Zegar w organizmie zaczyna tykać szybciej, sprawiając, że komórki stają się starsze, niż pokazuje PESEL.
Starzenie biologiczne to taki niewidzialny kalendarz, który wskazuje i przypomina, jak dbasz (lub nie dbasz) o swoje zdrowie. Możesz go spowolnić – pod warunkiem, że zaczynasz uważać, co wrzucasz na talerz. Jak wyjaśniła badaczka Simona Esposito, pierwsza autorka badania:
Nasze dane pokazują, że wysokie spożycie ultraprzetworzonej żywności nie tylko ma negatywny wpływ na zdrowie w ogóle, ale może również przyspieszyć starzenie się, co sugeruje związek wykraczający poza niską jakość odżywczą tej żywności.
Dlaczego żywność przetworzona szkodzi zdrowiu
Marialaura Bonaccio, odpowiedzialna za kierowanie badaniami nad żywieniem i zdrowiem w Neuromed, dodała, że mechanizmy, poprzez które żywność ultraprzetworzona może negatywnie wpływać na zdrowie, nie są jeszcze w pełni zrozumiałe.
Zwróciła jednak uwagę, że tego rodzaju produkty nie tylko charakteryzują się niską wartością odżywczą oraz wysoką zawartością cukrów, soli i tłuszczów nasyconych lub tłuszczów trans, ale także poddawane są intensywnemu przetwarzaniu przemysłowemu.
Proces ten zmienia ich naturalną strukturę, co prowadzi do utraty składników odżywczych i błonnika. W efekcie taka żywność może istotnie zaburzać różne funkcje fizjologiczne, takie jak metabolizm glukozy, oraz wpływać na skład i funkcjonalność mikroflory jelitowej.
Dodatkowo Marialaura Bonaccio podkreśliła, że produkty ultraprzetworzone często sprzedawane są w plastikowych opakowaniach, które mogą uwalniać substancje toksyczne szkodliwe dla organizmu.
Licia Iacoviello, dyrektorka jednostki badawczej Epidemiologii i Zapobiegania w Irccs of Pozzilli i profesorka zwyczajna higieny w Lum, skomentowała:
To badanie zaprasza nas po raz kolejny do ponownego przemyślenia zaleceń żywieniowych: nie wystarczy ograniczyć się do jakości odżywczej, ale należy również wziąć pod uwagę stopień przemysłowego przetworzenia żywności. Nawet pozornie „zdrowa” żywność mogła zostać poddana procesom produkcyjnym zmieniającym jej właściwości.