Takie ćwiczenia najlepiej stymulują mózg. Naukowcy odkryli, jak działają krótkie sesje

2024-10-16 12:04

Pytanie „jak ćwiczyć” jest zwykle odmieniane przez wszystkie przypadki w kontekście ćwiczeń fizycznych. Natomiast nowe ustalenia naukowców wskazują na to, że serie ćwiczeń mają również wpływ na funkcje poznawcze. A zatem, jak ćwiczyć, żeby zadbać o mózg?

Takie ćwiczenia najlepiej stymulują mózg. Naukowcy odkryli, jak działają krótkie sesje
Autor: GettyImages Takie ćwiczenia najlepiej stymulują mózg. Naukowcy odkryli, jak działają krótkie sesje

Jak krótkie ćwiczenia wpływają na mózg

Badacze z University of California w Santa Barbara opublikowali na łamach Communications Psychology artykuł, w którym potwierdzają to, co od dawna podejrzewano: regularne treningi są zbawienne zarówno dla ciała, jak i dla mózgu.

Przyjrzano się krótkim ćwiczeniom. Czy pojedyncza, niewielka seria ćwiczeń może dać jakieś pozytywne rezultaty? Okazuje się, że tak.

Barry Giesbrecht, profesor na Wydziale Nauk Psychologicznych i Mózgowych, autor badania, wyjaśnił: 

CZYTAJ TEŻ: Jak prowadzić zdrowy styl życia? 6 zasad, dzięki którym zapobiegniesz chorobom i wydłużysz swoje życie

Interwencje oparte na ćwiczeniach, na przykład programy, w których uczestniczysz trzy razy w tygodniu przez kilka miesięcy lub lat, poprawiają funkcje poznawcze, a nawet mogą sprzyjać neurogenezie, czyli procesowi, w którym powstają nowe neurony w mózgu.

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Tym razem jednak uczeni skupili się na pojedynczych, krótkich sesjach ćwiczeń. Co ustalono?W badaniu brały udział młode osoby dorosłe w wieku 18–45 lat. Dr Jordan Garrett wraz z zespołem dokonał metaanalizy badań z lat 1995–2023, obejmujących omawianą grupę wiekową.

Już pół godziny ćwiczeń poprawia pracę mózgu

Brano pod uwagę różne aktywności, jak treningi interwałowe o wysokiej intensywności czy jazda na rowerze. Ustalono jednoznacznie, że omawiane aktywności przyniosły efekty, jeśli chodzi o poprawę pamięci, koncentracji, funkcji poznawczych, przyswajania i przetwarzania informacji.

CZYTAJ TEŻ: Trening mózgu, czyli ćwiczenia na dobrą PAMIĘĆ

Naukowcy ustalili, że im bardziej intensywna aktywność, tym lepsze efekty, jeśli chodzi o funkcje poznawcze. Co ważne, jak wyjaśnił prof. Giesbrecht:

Efekty ćwiczeń trwających mniej niż 30 minut były większe niż tych, które trwały ponad 30 minut. Nasze badania wykazały najsilniejsze dowody na pozytywny wpływ pojedynczych sesji ćwiczeń na funkcje poznawcze, a dowody te były zależne od różnych czynników.

Co ważne, pojedyncze sesje nie przynosiły spektakularnych efektów. Aby zauważyć różnice, jeśli chodzi o funkcje poznawcze, niezbędne było regularne podejmowanie krótkotrwałych aktywności.

CZYTAJ TEŻ: Planszówki, krzyżówki, szachy. Sprawdzono, co najbardziej hamuje starzenie mózgu

Czy grozi ci choroba Alzheimera?

Pytanie 1 z 11
Czy rozwiązywanie codziennych problemów sprawia ci trudności?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki