Taki wygląd rogówki może świadczyć o problemach z sercem. Nie ignoruj go

2022-03-15 8:26

Oczy są co prawda zwierciadłem duszy, ale niekiedy uważnie przyglądając się temu, jak wyglądają, można dostrzec zmiany, które świadczą o poważnych dolegliwościach. Tak jest właśnie w tym przypadku – charakterystyczny wygląd rogówki może zwiastować problemy z sercem.

Taki wygląd rogówki może świadczyć o problemach z sercem. Nie ignoruj go
Autor: Getty Images

Chodzi o tzw. arcus senilis, czyli inaczej obwódkę starczą oka, która w pewnych okolicznościach może pojawić się również u młodszych osób – i wtedy zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Czym jest arcus senilis?

Arcus senilis to biały, jasnoszary lub niebieskawy łuk, widoczny wokół krawędzi rogówki - na obwodzie tęczówki. Początkowo jest cienki i krótki, jednak po pewnym czasie przybiera postać kompletnego pierścienia okalającego tęczówkę. Oglądany z boku może przypominać kopulastą powłokę umieszczoną na przedniej części oka.

Arcus senilis składa się z substancji tłuszczowych – lipidów – przede wszystkim z cholesterolu i fosfolipidów, które odkładają się w obwodowej części rogówki. Nie wpływa na ostrość wzroku, nie wymaga również leczenia.

Poradnik Zdrowie kiedy iść do okulisty

Kiedy świadczy o problemach?

Jak sama nazwa wskazuje, obwódka starcza jest charakterystyczna dla osób w podeszłym wieku, u których wraz z upływem czasu wokół tęczówki odkładają się złogi lipidowe. Niekiedy jednak pojawia się również u osób młodszych – i wtedy jest już powodem do niepokoju oraz szczegółowej diagnostyki.

Może bowiem świadczyć o zbyt wysokim poziomie cholesterolu i trójglicerydów związanym z obciążeniem rodzinnym – tak zwaną hipercholesterolemią rodzinną. To uwarunkowana genetycznie choroba, która sprawia, że we krwi, mimo prawidłowej diety, notowane jest zwiększone stężenie zarówno całkowitego cholesterolu, jak i LDL-cholesterolu. U osób, które są nią obciążone, arcus senilis może pojawić się już przed 45. rokiem życia i może być związany z wyższym ryzykiem chorób serca.

Warto wiedzieć, że kolorowe pierścienie wokół tęczówki mogą pojawić się również w dzieciństwie lub u tak zwanych młodych dorosłych – wówczas określane są mianem arcus lipoides juvenilis. W takim przypadku również należy zbadać stężenie cholesterolu we krwi, gdyż mogą być one objawem zarówno dyslipidemii, jak i rodzinnej hipercholesterolemii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki