Tak zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie Polaków. Nowy raport otwiera oczy
Rekordowe wartości zagrożeń dla zdrowia ludzi związanych ze zmianami klimatycznymi. W nowym raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change można zobaczyć, jak zanieczyszczenie powietrze i zła dieta wpływa na umieralność Polaków.
Najnowsza wersja, jest już dziewiątą edycją Lancet Countdown on Health and Climate Change. Do jej przygotowania zbierają się naukowcy z całego świata, którzy analizują zagrożenia dla zdrowia człowieka, które wynikają ze zmian klimatycznych.
Dane z nowego raportu mogą przerażać. Eksperci ostrzegają
Eksperci zgodnie stwierdzili, że zmiany klimatyczne stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Przykładem może być fakt, że odnotowano niepokojący wzrost liczby zgonów wśród osób powyżej 65. roku życia.
Publikacja ta zebrała dane z 2023 roku. Autorzy podkreślili, że świat jest coraz bliżej przekroczenia granicy 1,5 stopnia Celsjusza wzrostu globalnej temperatury. To niestety grozić będzie katastrofalnymi skutkami. Jak wyjaśniają, zjawiska klimatyczne coraz częściej są powodem odbierania życia i środków na całym świecie.
Jak można się dowiedzieć z raportu, 2023 roku był najgorętszym w historii pomiarów. Zmierzyć się musieliśmy z suszami, falami upałów, pożarami lasów, burzami i powodziami.
Te ekstremalne zjawiska klimatyczne coraz częściej mają katastrofalne skutki zarówno dla życia, jak i dla zdrowia ludzi.
Wiele niebezpieczeństw dla zdrowia. Groźne choroby na wcześniej "bezpiecznych" obszarach
Szef Światowej Organizacji Zdrowia, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, ostrzegł, że zmiany klimatycznie nie są dalekim niebezpieczeństwem. Jak podkreślił jest to bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia.
Według ekspertów, zmiant klimatu sprzyjają przenoszeniu się groźnych chorób zakaźnych. Wśród nich znajduje się denga, malaria, wibrioza czy Gorączka Zachodniego Nilu.
Narażeni są na nie obecnie ludzie, którzy mieszkają na obszarach wcześniej nieobjętych takim ryzykiem. Co więcej, robi się coraz cieplej i bardziej sucho. Przez to spotykamy się z coraz większą liczbą burz pisakowych i pyłowych.
W ich konsekwencji doświadczamy aż do 31 procent wzrostu liczby osób narażonych na niebezpiecznie wysokie stężenia cząstek stałych.
W Polsce szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na upały, zanieczyszczenie powietrza oraz... złą dietę.
Nadmierna produkcja mięsa może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska i emisji gazów cieplarnianych. Zbyt duża konsumpcja również może bezpośrednio wpływać na nasze zdrowie.