Tak źle nie było od kilkunastu lat. "Wakacyjny raj" Polaków walczy z epidemią
Od początku października 2023 roku do 8 lipca w Hiszpanii odnotowano nieco ponad 25 tys. przypadków krztuśca. Pięć z nich zakończyło się śmiercią. To lawinowy wzrost przypadków od czasu „rekordowego” 2015 roku, kiedy zgłoszono 9,2 tys. chorych.
Hiszpania jest w czołówce krajów z największą liczbą zachorowań na krztusiec – napisał w sobotę hiszpański portal Alimente. Od jesieni zeszłego roku odnotowano ponad 25 tys. przypadków.
Jak podkreśla portal, obecne dane są dużo gorsze od rekordowego 2015 roku, kiedy zarejestrowano ponad 9,2 tys. chorych.
W kwietniu Unia Europejska ostrzegała przed gwałtownym wzrostem zachorowań na krztusiec. Już wcześniej, bo w lutym, Dyrekcja Generalna Zdrowia Publicznego we wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha w środkowej Hiszpanii potwierdziła ognisko krztuśca w Guadalajarze ze 124 przypadkami, głównie wśród dzieci w szkołach.
Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.
Krztusiec: co to jest? jak się objawia?
Krztusiec (dawniej koklusz) przez wiele lat nie stanowił zagrożenia, a to dzięki wyszczepialności na odpowiednio wysokim poziomie. Niestety, w związku z rosnącą popularnością ruchów sprzeciwiających się szczepieniom, która nasiliły się m.in. w okresie pandemii COVID-19, chorych na krztusiec przybywa.
Charakterystycznym objawem krztuśca jest kaszel - napadowy, duszący, z charakterystycznym świszczącym wdechem. Mówi się, że kaszel ten przypomina pianie koguta. Głównym wyznacznikiem jest czas trwania - przy krztuścu kaszel utrzymuje się nawet do trzech miesięcy. Dlatego też krztusiec nazywany jest studniowym kaszlem.
Inne objawy krztuśca to:
- katar
- podwyższona temperatura ciała
- zapalenie spojówek.
Jak rozpoznać krztusiec?
Ponieważ objawy krztuśca nie są jednoznaczne, lekarz może mieć problem z postawieniem odpowiedniej diagnozy. W celu potwierdzenia, czy mamy do czynienia z krztuścem lekarz może zlecić badanie krwi na obecność przeciwciał pałeczki krztuśca Bordetella pertussis - bakterii, która wywołuje chorobę.
Badanie to jest płatne i kosztuje ok. 60-70 zł.
Listen on Spreaker.