Tak źle nie było od 10 lat. Rekordowa liczba zakażeń, eksperci wskazują przyczynę
Eksperci alarmują: ten rok będzie rekordowy pod kątem liczby zgonów na grypę. Sezon zachorowań nadal trwa, a liczba zakażeń jest obecnie wyższa niż w ubiegłym roku. Według prognoz wirus może być aktywny nawet aż do kwietnia.
Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, do 22 lutego 2023 roku odnotowano ok. 4 mln przypadków zachorowań na grypę, ponad 24 tys. hospitalizacji oraz 108 zgonów. Dane te sugerują, że obecnie mierzymy się z jednym z najcięższych sezonów grypowych od 10 lat. Według ekspertów jedną z przyczyn tak dużej zachorowalności oraz śmiertelności na grypę jest niska wyszczepialność w tym sezonie. W porównaniu do roku ubiegłego, ilość szczepień spadła o ok. 20 proc.
Polacy nie chcą się szczepić
Jak podaje Centrum E-Zdrowia do połowy lutego zaszczepiło się niecałe 1,6 mln Polaków, co stanowi 5 proc. populacji. Wśród zaszczepionych głównie znajdują się seniorzy po 60. roku życia.
Według WHO wyszczepialność w tej grupie wiekowej powinna stanowić 75 proc. i więcej. Natomiast w Polsce jest to ok. 20 proc.
Jeszcze gorzej jest w przypadku dzieci i młodych dorosłych. W tej grupie wiekowej odnotowano wyszczepialność poniżej 2,5 proc.
Wszystko wskazuje na to, że nasz kraj nie osiągnie w tym sezonie nawet 6 proc. poziomu wyszczepialności przeciw grypie. Prawdopodobnie jest to spowodowane zniesieniem darmowych szczepień dla wszystkich obywateli oraz zablokowanie rozwoju akcji szczepień w aptekach.
- Niestety po pandemii COVID-19 i wzmożonej ogólnoświatowej akcji szczepień obserwujemy w społeczeństwie zmniejszoną motywację do ich wykonywania. Pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Niestety dane, które otrzymaliśmy z CeZ wskazują, że w tym sezonie jest bardzo niskie zainteresowanie szczepieniami. Powinniśmy więc w nadchodzącym sezonie zarówno wzmocnić edukację jak i zastosować wszelkie możliwe mechanizmy i narzędzia by przeciwdziałać temu negatywnemu trendowi - powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Według rekomencacji Światowej Organizacji Zdrowia, Europejskiej Naukowej Grupy Roboczej ds. Grypy, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczepienia profilaktyczne są najskuteczniejszą formą przed zachorowaniem na grypę oraz jej powikłaniom.
Jednocześnie eksperci zalecają, by w czasie tridemii zaszczepić się również na COVID-19.
- Przypominamy, że wciąż możemy zaszczepić się przeciw grypie i jej powikłaniom, ponieważ obecnie mamy zarówno do czynienia wciąż z wysoką liczbą zachorowań wywołanych wirusem grypy jak i współwystępowaniem zachorowań na grypę i inne choroby zakaźne w tym COVID-19 i RSV - podkreśla prof. Antczak, przewodniczący Rady Naukowej OPZG.
Polecany artykuł: