Tak źle jeszcze nie było. Zakażonych HIV jest nawet 14 razy więcej niż wcześniej
Statystyki z Sanepidu przedstawione radnym na ostatniej sesji miasta Łodzi nie napawają optymizmem. Wykazują bowiem aż czternastokrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w ciągu roku.
- Zarejestrowano niepokojąco dużą liczbę wykrytych nowych przypadków zakażenia wirusem HIV w porównaniu do roku 2020 - czytamy w raporcie Sanepidu. - W 2020 r. odnotowano 9 przypadków. W 2021 r. 149 zakażeń. Odnotowano 7 przypadków zachorowań na AIDS, których nie zarejestrowano w 2020 r.
Zatrważające statystyki zakażeń HIV w Łodzi
Niestety, niepokojące statystyki nie zrobiły na większości łódzkich radnych większego wrażenia. Wyjątek stanowiła wiceprzewodnicząca Małgorzata Niewiadomska-Cudak (Niezależni Socjaldemokraci), która była wstrząśnięta nowymi danymi Sanepidu.
- To jest diametralna różnica, to jest bardzo wielki wzrost zakażeń - oceniła Małgorzata Niewiadomska-Cudak. - Z czego to wynika? Aż się boję pomyśleć jakie będą te statystyki w 2022 r., bo jeżeli wzrost znów będzie kilkukrotny, to będziemy mieć do czynienia z bardzo poważnym sygnałem alarmowym i nie można tego tak zostawić, tylko trzeba się zastanowić co z tym zrobić - podkreślała.
Problem jest poważny, a pogłębia go wstyd
W sprawie zabrała głos także Urszula Sztuka-Polińska, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, która tłumaczyła, że osoby zakażone m.in. nie mówią całej prawdy w wywiadzie.
- Dochodzenie w sprawach osób zakażonych HIV jest bardzo trudne, dlatego, że HIV rozprzestrzenia się najczęściej przez kontakty seksualne, a osoba zakażona podczas wywiadów, tych kontaktów podać nie chce. Osoba zakażona powinna swoich partnerów czy partnerki w wywiadzie podać, ale nie ma sposobu, by tę osobę do tego zmusić. Możemy tylko prosić, apelować i szkolić - tłumaczyła Urszula Sztuka-Polińska.
Wzrost zakażeń HIV odnotowuje się w całym kraju
Jak wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — Państwowego Instytutu Badawczego, wzrost zakażeń wirusem HIV to problem, który dotyczy całego kraju. W pierwszym półroczu 2022 r. liczba nowo zdiagnozowanych przypadków HIV wyniosła 880, podczas gdy w pierwszym półroczu 2021 r. zarejestrowano ich 401.