Tak złagodzisz objawy menopauzy i PMS. Ale uwaga: ten sposób bywa ryzykowny
Menopauza to dla wielu kobiet bardzo trudny czas. Objawy, które występują w tym okresie - w tym uderzenia gorąca, wahania nastroju czy problemy ze snem - potrafią uprzykrzyć życie. Naukowcy z Wielkiej Brytanii właśnie odkryli sposób, który pozwala złagodzić te dokuczliwe symptomy menopauzy.
Co się dzieje podczas menopauzy?
Menopauza to naturalny etap w życiu każdej dorosłej kobiety i każdej z nas prędzej czy później przyjdzie się z nią zmierzyć. Niektóre kobiety przechodzą okres klimakterium niemal niezauważalnie - jedyną oznaką jest zanik miesiączki. Jednak zdecydowana większość narzeka na objawy, które pojawiają się w tym czasie.
Jest ich kilkadziesiąt, a do najczęstszych zaliczają się uderzenia gorąca, drażliwość i wahania nastroju, zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią, bóle stawów czy przybieranie na wadze. By je złagodzić, kobiety stosują różne metody - od zalecanej przez lekarza terapii hormonalnej, przez zmianę stylu życia, po napary ziołowe i psychoterapię.
Badacze z University College London odkryli jeszcze jedną metodę, która potencjalnie mogłaby pomóc kobietom borykającym się z objawami menopauzy. Stwierdzili bowiem, że panie, które regularnie pływają w zimnej wodzie, dostrzegają znaczącą poprawę zarówno w zakresie fizycznych, jak i psychicznych objawów menopauzy.
Pływanie w zimnej wodzie poprawia nastrój i obniża uderzenia gorąca
Inspiracją do badania były wcześniejsze obserwacje, w których odkryto, że zimna woda poprawia nastrój i obniża stres, a kąpiele lodowe wspierają regenerację mięśni u sportowców.
W badaniu naukowców z UCL uczestniczyło 1114 kobiet. 785 z nich było w okresie menopauzy. Naukowcy sprawdzili, jak pływanie w zimnej wodzie wpływa na ich samopoczucie i zdrowie. Wyniki pokazały, że 46,9 proc. kobiet w okresie menopauzy, które stosowały tę metodę, doświadczyło redukcji lęku, u 34,5 proc. zmniejszyły się wahania nastroju, u 31,1 proc. poprawił się nastrój, a u 30,3 proc. zmniejszyły się uderzenia gorąca.
– Zimna woda jest fenomenalna, dosłownie uratowała mi życie. Wszystkie objawy znikają i czuję się, jakbym była w najlepszej formie – stwierdziła 57-letnia uczestniczka badania cytowana w podsumowaniu wyników. Inne z kolei podkreślały, że zimna woda natychmiast łagodzi lęki i stres.
Chłodna woda łagodzi też objawy napięcia przedmiesiączkowego
Wyniki badań komentuje jedna z ich autorek, prof. Joyce Harper. Jak wyjaśnia, badanie potwierdziło korzystny wpływ chłodnej wody na zdrowie i samopoczucie. Konieczne są jednak dalsze badania, które wskażą, jak często powinny odbywać się takie kąpiele, ile czasu trwać i jaką temperaturę powinna mieć woda, by skutecznie złagodzić objawy menopauzy.
Badacze sprawdzili również, czy pływanie w zimnej wodzie może złagodzić objawy związane z napięciem przedmiesiączkowym. Okazało się, że tak. Spośród 711 kobiet, które borykały się z PMS, u niemal połowy pływanie w zimnej wodzie złagodziło stany lękowe, a ponad jedna trzecia badanych uznała, że łagodzi również drażliwość i wahania nastroju.
To nie jest metoda dla każdej kobiety
Autorzy badań podkreślają, że chociaż pływanie w zimnej wodzie daje udowodnione korzyści zdrowotne, to jednak wiąże się również z pewnymi zagrożeniami. Prof. Harper podkreśla, że należą do nich hipotermia (wychłodzenie organizmu), szok wywołany kontaktem z zimną wodą, a także zaburzenia rytmu serca.
Istotny jest również wybór miejsca takiej kąpieli -pływanie w zanieczyszczonej wodzie istotnie zwiększa bowiem ryzyko infekcji.