Tak sprawdzisz, czy się starzejesz. Wystarczy 30 sekund

2024-10-24 8:05

Stanie na jednej nodze pomaga określić, jak szybko starzeje się nasze ciało. Chodzi oczywiście o to jak długo jesteśmy w stanie utrzymać równowagę w tej pozycji. Na łamach PLOS ONE ukazało się najnowsze badanie właśnie na ten temat.

Tak sprawdzisz, czy się starzejesz. Wystarczy 30 sekund
Autor: Fot. Getty Images

Odpowiednia równowaga, siła mięśni i wydajny chód stanowią podstawę fizycznej sprawności starzejących się ludzi. Z czasem jednak czynniki te ulegają zmianie, natomiast kluczowe jest tempo, w jakim dochodzi do spadku funkcji motorycznych.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

Jak sprawdzić, czy się starzejesz? Powtórz test z najnowszych badań

Grupa badaczy z Mayo Vlinic oraz Chang Gung University przeprowadziła badania, w których uczestniczyło 40 zdrowych dorosłych osób. Każda z nich była niezależna, czyli nie wymagała pomocy w codziennych czynnościach. Uczestników poddano testom chodzenia, sprawdzono poziom równowagi, siłę kolan oraz siłę chwytu. Połowa uczestników była w wieku poniżej 65. roku życia, a połowa powyżej. 

Przeprowadzone testy równowagi polegały na tym, aby uczestnicy stanęli na platformach siłowych w określonych sytuacjach. Na początku poproszono ich, aby stanęli na obu stopach z otwartymi oczami. Kolejno pozostając w tej pozycji, zamykali oczy. Później polecono im otworzyć oczy i stanąć na jednej, ale niedominującej nodze. 

Na koniec zadaniem uczestników było stanie na jednej, ale tym razem dominującej nodze. Warto podkreślić, że podczas stania na jednej nodze uczestnikom pozwolono trzymać nogę, na której nie stali, w dowolnym miejscu. Każdy z testów trwał pół minuty. Wyniki wykazały, że stanie na jednej nodze, a konkretnie niedominującej, wiązało się z wyższym wskaźnikiem spadku równowagi wraz z wiekiem.

Równowaga jest ważnym pomiarem, ponieważ oprócz siły mięśni wymaga ona danych ze wzroku, układu przedsionkowego i układów somatosensorycznych

 — wyjaśnił dr Kenton Kaufman, starszy autor badania i dyrektor Motion Analysis Laboratory w Mayo Clinic. 

Naukowcy zaznaczyli, że niezamierzone upadki, które najczęściej odnotowuje się w grupie powyżej 65, wynikają właśnie z utraty równowagi. 

Sprawdź siłę kolan. Kolejne testy naukowe

Poza sprawdzaniem poziomu równowagi badacze wykonali testy, dzięki którym mogli ocenić siłę chwytu. W tym celu użyli specjalnie zaprojektowanego urządzenia. Następnie naukowcy przeszli do kolejnego etapu i skupili się na sile kolan. To bardzo prosty test. 

Uczestnicy siadali na krześle, a następnie ich zadaniem było wyprostowanie kolana tak mocno, jak to tylko możliwe. Warto podkreślić, że celowo sprawdzano wyłącznie stronę dominującą zarówno w przypadku mierzenia siły ścisku jak i siły kolan. Analizy wykazały, że po dziesięciu latach doszło do znacznego spadku w obu mierzonych parametrach, natomiast nie tak duże, jakie zaobserwowano w odniesieniu do równowagi.

Naukowcy wskazują, że siła chwytu pogarszała się szybciej niż siła kolan, co w lepszym stopniu odzwierciedlało szybkość starzenia się ciała, aniżeli w przypadku innych pomiarów.

Test chodu. Czy któraś płeć starzeje się szybciej?

Kolejnym etapem był test chodu. Zadaniem uczestników było chodzenie tam i z powrotem po równej kładce o długości ośmiu metrów. Nie narzucano tempa, każdy szedł tak, jak chciał. Wyniki nie wykazały, jakoby parametry chodu zmieniały się wraz z wiekiem. Niemniej dr Kaufman zaznacza, że to spodziewane ustalenia, ponieważ badani szli we własnym, a nie maksymalnym tempie.

Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o porównywanie danych pod względem płci, to badacze nie dostrzegli różnic ani dla chodu, ani dla równowagi. A to oznacza, że to wiek, czyli w uproszczeniu starość, jest wspólną cechą, która świadczy o pogorszeniu sprawności i wpływa tak samo na kobiety jak i na mężczyzn.

- Jeśli jesteś w stanie stać na jednej nodze przez 30 sekund, to dobrze sobie radzisz - podsumowuje dr Kaufman.

Starszy autor badania wyjaśnia, że ludzie wciąż mają wpływ na poziom równowagi. Wystarczy każdego dnia starać się ustać jak najdłużej na jednej nodze. W ten sposób trenujemy koordynację reakcji mięśni i przedsionka. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki