Tak reaguje ciało, kiedy siedzisz zbyt długo. Uważaj na 5 poważnych chorób

2024-10-11 15:34

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że tylko w 2022 roku ok. 1,8 miliarda ludzi nie osiągnęło zalecanego poziomu aktywności fizycznej. Ten niepokojący trend wciąż wzrasta, a jeśli tendencja ta utrzyma się przez kolejne lata, to do 2030 roku może osiągnąć nawet 35% społeczeństwa. Sprawdzamy, jaki to ma wpływ na zdrowie.

Tak reaguje ciało, kiedy siedzisz zbyt długo. Uważaj na 5 poważnych chorób
Autor: Fot. Getty Images

Wielu z nas choćby z racji wykonywanej pracy jest zdana na siedzący tryb życia. Czasem to kwestia ośmiu godzin, a czasem znacznie dłużej. O ile niektórzy po godzinach mają możliwość podjęcia jakiejś aktywności, o tyle inni wracają do domu i odsypiają, lub zabierają się za zaległe lektury pomocne w rozwoju osobistym, czy zawodowym. Nieruszanie się z miejsca może poważnie może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Rak jelita grubego

Siedzący tryb życia kontra psychika. Rusz z miejsca i poczuj się lepiej

Badania z 2022 roku opublikowane na łamach Springer Nature wskazują, że siedzący tryb życia wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne. Zależność tę zaobserwowano w trakcie pandemii COVID-19, która wiązała się z lockdownem i koniecznością siedzenia w domach.

To nie jedynie ważne fakty, otóż siedzenie czy leżenie na kanapie i oglądanie telewizji, lub granie w gry zwiększało ryzyko występowania zaburzeń lękowych. Okazuje się, że zaangażowanie w tego rodzaju rozrywkę drażni ośrodkowy układ nerwowy, co z kolei przyczynia się do spotęgowania lęku.

Czy siedzenie sprzyja nowotworom? Zmniejsz ryzyko

Drugim niepokojącym zjawiskiem związanym z siedzącym trybem życia jest wzrost ryzyka zachorowania na kilka rodzajów nowotworów. Szacuje się, że nawet 40% przypadków można by zapobiec, gdyby pacjenci wcześniej zmodyfikowali styl życia i włączyli więcej aktywności. 

Zbyt mała dawka ruchu sprzyja przybieraniu nadwadze, a nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do powstawania miejscowych stanów zapalnych. To z kolei może przyczyniać się do uszkodzenia DNA i powodować namnażanie się komórek nowotworowych.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że już 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Siedzący tryb życia przyczynia się do występowania raka piersi, czy raka jelita grubego.

Siedząc, pracujesz na te schorzenia. 3 kluczowe problemy

WHO podkreśla, że poza zwiększonym ryzykiem występowania nowotworów, siedzący tryb życia przyczynia się do takich problemów zdrowotnych jak:

  • choroby sercowo-naczyniowe (zawały serca i udary mózgu),
  • cukrzyca typu 2,
  • demencja.

Potwierdzają to również badania z 2023 roku opublikowane na łamach JAMA Network, pt. “Sedentary Behavior and Incident Dementia Among Older Adults”. Dane zgromadzone na podstawie dokumentacji medycznej 49841 osób wykazały, że niski poziom aktywności fizycznej wiązał się z chorobami kardiometabolicznymi i śmiertelnością.

Neurolodzy często wskazują, że dbanie o codzienną dawkę ruchu pomaga w leczeniu demencji, spowalniając jej rozwój. W ten sposób także dbamy o rezerwę funkcji poznawczych, a sport wpływa pozytywnie na pracę mózgu. Z kolei badania opublikowane na łamach portalu naukowego Springer wskazują, że nadmierne siedzenie wiązało się utrzymującym się wysokim poziomem glikemii we krwi. Natomiast już kilka przerw i odrobina ruchu w ciągu dnia redukowała to ryzyko. 

Siedzący tryb życia szkodzi także wątrobie, o tym świadczą najnowsze badania Uniwersytetu we wschodniej Finlandii w Kuopio. Okazało się, że już wśród dzieci, które spędzały sześć godzin w pozycji siedzącej były w przyszłości bardziej narażone na pracę tęgo narządu. Natomiast każde kolejne pół godziny siedzenia zwiększa ryzyko wystąpienia stłuszczenia wątroby aż o 15%, zanim młody człowiek skończy 25 lat.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki