Tak picie kawy działa na mózg. Zaskakujący wpływ na objawy alzheimera
Choroba Alzheimera jest diagnozowana na świecie co 4 sekundy. Uważa się, że do 2050 może być już 115 milionów pacjentów z alzheimerem. Na ten moment nie ma skutecznego lekarstwa, można jedynie złagodzić objawy choroby. Dlatego tak istotne jest zapobieganie zachorowaniom na alzheimera. Okazuje się, że kawa może mieć w tym swój udział.
Kawa może zmniejszać objawy alzheimera
Jak podają naukowcy na łamach Journal of Agricultural and Food Chemistry, obiecujące badania w tym zakresie przeprowadzono na uniwersytecie we włoskiej Weronie. Tamtejsi uczeni wykorzystywali komórki mózgowe w warunkach laboratoryjnych do wstępnych badań dotyczących wpływu picia kawy w kontekście chorób neurodegeneracyjnych.
Jak to możliwe? Okazuje się, że składniki, które znajdują się w espresso, mogą przeciwdziałać powstawaniu splątków neurofibrylarnych. Splątki neurofibrylarne to patologiczne struktury obserwowane w mózgowiu pacjentów z alzheimerem.
Mariapina D'Onofrio i jej zespół, za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR), przebadali skład molekularny popularnej kawy espresso. W badaniu weryfikowali wpływ kawy na komórki. Użyto zarówno pełnego ekstraktu kawy, jak i jej poszczególnych składników tj. kofeiny, genisteiny, teobrominy i trigoneliny.
Jaka kawa działa najlepiej na mózg
Jak stwierdzili włoscy naukowcy, im mocniejsza kawa, tym silniejsze działanie jej ekstraktu. Nieco słabsze było działanie wyizolowanej kofeiny czy genisteiny. Wyciąg z ziaren kawy działał hamująco na splątki neurofibrylarne, które w chorobie Alzheimera powstają wskutek agregacji białka tau.
Im więcej splątków neurofibrylarnych, tym bardziej nasilone objawy alzheimera. Szansa na zmniejszenie agregacji białka tau jest więc szansą na zmniejszenie liczby splątków neurofibrylarnych, a co za tym idzie, na złagodzenie objawów alzheimera.
Autorzy badania postulują picie 2-3 filiżanek espresso dziennie, jako sposobu na zmniejszenie ryzyka zachorowania lub na złagodzenie objawów alzheimera. Choć wyniki badań brzmią obiecująco, jednak te analizy wymagają dalszych weryfikacji pod kątem wpływu kawy na choroby neurodegeneracyjne.