Tak pediatrzy leczą własne dzieci. Niektóre sposoby mogą zaskoczyć!

2024-01-19 16:31

Nie ma nic gorszego dla rodzica niż choroba dziecka. W takich chwilach większość z nas marzy o tym, aby mieć jak największą wiedzę o leczeniu różnych infekcji u najmłodszych. Jak wesprzeć dziecko w chorobie i przyspieszyć powrót do zdrowia? Zdradzamy, jak swoje dzieci leczą pediatrzy.

Tak pediatrzy leczą własne dzieci. Niektóre sposoby mogą zaskoczyć!
Autor: Getty Images

Lekarze nie podają dzieciom leków

Chociaż może to się wydać zaskakujące, lekarze wcale nie są skłonni, aby szybko podawać dzieciom leki, zwłaszcza antybiotyki. Nadużywanie leków może mieć poważne skutki dla całej populacji jak m.in. oporność bakterii na antybiotyki.

Ratują serduszka wielkości truskawek. Przełomowe operacje jeszcze przed narodzinami dziecka

Jak lekarze leczą własne dzieci? 

Dr Ashanti Woods, znany pediatra z Mercy Medical Center w Baltimore, poleca leczenie infekcji dróg oddechowych z pomocą domowych nebulizacji. Takie zabiegi mogą wspierać w walce z wirusem RSV, który dominuje wśród infekcji w tym sezonie.

Dzieci starsze niż rok zdaniem doktora Woodsa można też wesprzeć, podając miód. Ważne jest, aby dziecka nie narażać na kolejne infekcje, gdy jest osłabione chorobą, ani nie wysyłać do szkoły z objawami chorobowymi. W pierwszym przypadku może dojść do nadkażeń i powikłań, w tym drugim – do zarażenia innych przedszkolaków czy uczniów.

Z kolei pediatrka Katie Lockwood oprócz unikania podawania leków na przeziębienie i kaszel sugeruje po prostu zbijanie gorączki, o ile zajdzie taka potrzeba. Poza tym zaleca po prostu odpoczynek i odczekanie, aż organizm wróci do pełni sil. W razie potrzeby zażywania leków wskazuje, aby stawiać na te, które mają najmniej składników.

CZYTAJ TEŻ: Masz suchy czy mokry kaszel? Źle dobrany syrop może się skończyć zapaleniem płuc

Polecane przez pediatrów naturalne sposoby na przeziębienia 

Dr Krupa Playforth, pediatrka znana z portalu The Pediatrician Mom również wskazuje na to, że podczas wirusowych infekcji można po prostu wzmacniać organizm, łagodzić objawy i czekać na ustąpienie infekcji.

Natomiast dr Playforth podkreśla sytuacje, w których trzeba udać się do szpitala – to stan, w którym dziecko się odwadnia. Może się tak zdarzyć, jeśli dziecko czuje silny ból gardła i ma trudności z przełykaniem, przez co zniechęca się do jedzenia.

Dr Playforth poleca więc również miód, a także mleko z miodem i kurkumą, jako naturalne sposoby na szybszy powrót do zdrowia. Sprawdzona metoda na przeziębienie, polecana przez lekarzy, to także rosół, który można podać z dodatkową porcją naturalnego antybiotyku - czosnku. Do tego herbatka ziołowa z miodem i cytryną, a na deser ananas, który sprzyja rozrzedzaniu wydzieliny.

CZYTAJ TEŻ: Ile choruje się na RSV? Najwięksi pechowcy zarażają naprawdę długo

Dr Hanna Jaworski, pediatrka z Michigan, a prywatnie mam trójki dzieci również stawia na pozostanie w domu w razie infekcji u dzieci i młodzieży. Do tego zaleca przede wszystkim wypoczynek i zdrowy sen, za to stroni od leków. Dlaczego? Uważa, że ich skutki uboczne mogą być poważniejsze niż sam przebieg infekcji.

W przypadku wirusów skuteczność leków bywa na zbyt niskim poziomie, aby warto było po nie sięgać. Po prostu trzeba przeczekać czas chorowania. Dr Jaworski również uważa, że nie należy pochopnie sięgać po antybiotyki. Poleca je tylko w przypadku potwierdzonych zakażeń bakteryjnych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki