Tak hałas niszczy serce. Niebezpieczny szczególnie przy zawale

2023-02-21 10:02

Hałas uliczny niewątpliwie może szkodzić zdrowiu. Jednak do najbardziej szkodliwych rodzajów hałasu należy hałas transportowy, zwłaszcza podczas startu samolotu. Okazuje się, że ma on negatywny wpływ nie tylko na słuch, lecz także na serce. Jak to możliwe?

Tak hałas niszczy na serce. Niebezpieczny szczególnie przy zawale
Autor: Getty Images Hałas negatywnie wpływa na serce.

Niewydolność serca spowodowana ostrym zawałem mięśnia sercowego jest główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności na całym świecie. Okazuje się, że zawał może być szczególnie groźny dla osób, które wcześniej były narażane na hałas transportowy. Do takich wniosków doszli eksperci, przeprowadzając badanie na myszach. Wnioski są zatrważające.

Poradnik Zdrowie: Zawał serca - objawy, przyczyny, leczenie

Hałas jest czynnikiem ryzyka

Badacze postanowili określić, jak hałas o różnym natężeniu wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego oraz stany zapalne. W tym celu przeprowadzili badania na tzw. mysim modelu zawału mięśnia sercowego (MI), a także na grupie ochotników.

Eksperci najpierw przez kilka dni wystawiali myszy na hałas o średnim poziomie natężenia 72 dB, a następnie na poziomie szczytowym - 85 dB. W ten sposób odkryli, że ekspozycja na hałas imitujący ten, jaki wydaje startujący samolot (poziom szczytowy), wywołała reakcje prozapalne w tkance serca myszy oraz naczyniach zaopatrujących serce w krew.

Tym samym doszli do wniosku, że narażenie na hałas wydawany przez samoloty jeszcze przed zawałem serca, znacznie nasila późniejszy stan zapalny układu sercowo-naczyniowego oraz niedokrwienną niewydolność serca. Dlatego u myszy, u których doszło do zawału, a które wcześniej były wystawione na intensywny hałas, skutki zawału były poważniejsze.

- Z naszych badań dowiedzieliśmy się, że działanie hałasu lotniczego przed zawałem serca promuje późniejsze stany zapalne w układzie krążenia i nasila w ten sposób zaburzenia pracy serca. Nasze badanie pokazało, że ludzie, na których w przeszłości działał hałas, mają gorsze rokowania po zawale - ostrzegają autorzy badania.

Hałas podnosi poziom hormonów stresu

Wszystko dlatego, że szeroko rozumiany hałas transportowy (lotniczy, drogowy, kolejowy) wywołuje aktywację kory mózgowej, oś podwzgórze-przysadka-nadnercza oraz współczulny układ nerwowy, które charakteryzują się zwiększoną produkcją hormonów takich jak kortyzol, adrenalina i noradrenalina. Wywołują one reakcje stresowe, które mogą powodować stres oksydacyjny i stan zapalny, które mogą przyczynić się do zdarzeń sercowo-naczyniowych. Dlatego wystąpienie zawału u osób, które wcześniej były mocno narażone na hałas, może mieć poważniejsze konsekwencje.

- To pierwszy raz, kiedy przeprowadzono badanie translacyjne, aby sprawdzić wpływ hałasu lotniczego na zawały. Wyniki są uderzające. U zwierząt doświadczalnych oraz u ludzi hałas pochodzący od samolotów wyraźnie nasilił skutki niedokrwienia w odpowiedzi na zawał. Nie ma już wątpliwości, że hałas związany z transportem musi być uznany za ważny czynnik ryzyka chorób układu krążenia porównywalny do hipercholesterolemii, nadciśnienia, palenia oraz cukrzycy - podkreślił Thomas Münzel, kardiolog i ekspert w dziedzinie wpływu hałasu na zdrowie, będący jednym z autorów badania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki