Tajemnicze zapalenia wątroby. WHO: jedno dziecko zmarło, przyczyną może być powszechny wirus
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w wyniku wzrostu liczby przypadków ostrego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu zmarło co najmniej jedno dziecko. Choroba szerzy się wśród dzieci w 12 krajach, jak dotąd zgłoszono 169 przypadków. Prawdopodobnie ma związek z zakażeniem wirusem.
Jak twierdzą przedstawiciele WHO, od 21 kwietnia ostre przypadki zapalenia wątroby nieznanego pochodzenia odnotowano w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Izraelu, Danii, Irlandii, Holandii, Włoszech, Norwegii, Francji, Rumunii i Belgii.
Pierwsze przypadki w Europie stwierdzono w Wielkiej Brytanii, tam też zachorowało najwięcej dzieci - jak dotąd liczba potwierdzonych zachorowań sięga 114.
„Nie jest jeszcze jasne, czy nastąpił wzrost przypadków zapalenia wątroby, czy wzrost świadomości przypadków zapalenia wątroby, które występują w oczekiwanym tempie, ale pozostają niewykryte” – napisała WHO w oświadczeniu.
Przypadki zachorowań dotyczyły dzieci w wieku od 1 miesiąca do 16 lat. Jedno dziecko zmarło, 17 wymagało przeszczepu wątroby. WHO nie podało żadnych szczegółów dotyczących zgonu - nie wiadomo, gdzie do niego doszło i w jakim wieku było dziecko.
Przyczyną infekcja wirusowa?
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że przyczyną zachorowań może być infekcja wirusowa. W co najmniej 74 przypadkach wykryto u dzieci adenowirusa - to pospolity wirus wywołujący przeziębienie. U 20 badanych wykryto zakażenie COVID-19, a w 19 przypadkach - koinfekcję SARS-CoV-2 i adenowirusa. „Adenowirus jest możliwą hipotezą, ciągle trwają badania nad czynnikiem sprawczym” – poinformowali przedstawiciele organizacji.
Tajemnicze zapalenie wątroby: możliwe objawy
O podobnej infekcji informowano już w październiku 2021 w USA - przypadki choroby zidentyfikowano w szpitalu dziecięcym w Alabamie, który przyjął pięciu młodych pacjentów z poważnym uszkodzeniem wątroby – w tym niektórych z ostrą niewydolnością wątroby – o nieznanej przyczynie.
W tych przypadkach dzieci uzyskały pozytywny wynik testu na obecność adenowirusa. Obecnie i urzędnicy CDC, i eksperci WHO ostrzegają lekarzy, by ci zwracali uwagę na objawy zapalenia wątroby u dzieci i sugerują, by przeprowadzali testy na obecność adenowirusa, gdy wystąpią objawy choroby, takie jak gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, ciemny mocz, jasne stolce, ból stawów i żółtaczka.
Polecany artykuł: