Tajemnicza śmierć dwóch nastolatek w Poznaniu. Winny nowy narkotyk?
W Wielkopolsce mogła pojawić się na rynku nowa, wyjątkowo niebezpieczna, substancja odurzająca. Do takich wstępnych wniosków doszła policja po zgonach dwóch młodych kobiet: 16-latki i 19-latki.
Jak informował mł. insp. Andrzej Borowiak z Wielkopolskiej Policji, w połowie listopada stwierdzono zgon 16-latki w Suchym Lesie, dzielnicy willowej pod Poznaniem. Dwa dni później w jednym z mieszkań na poznańskim Nowym Mieście znaleziono nieprzytomną 19-latkę, która trafiła do szpitala. Niestety, kobiety nie udało się uratować.
Zgony w Poznaniu - tajemnicza substancja
Niebezpieczną substancję zażył jeszcze jeden nastolatek. Znaleziono go razem ze zmarłą 16-latką. 17-latka lekarzom udało się odratować.
Trwają badania, które mają rozstrzygnąć, co dokładnie doprowadziło do zagadkowych śmierci, ale policja przypuszcza, że na rynku pojawił się nowy narkotyk.
Sprawę bada prokuratura
- Istotne dla oceny tych zdarzeń będzie badanie sekcyjne, a przede wszystkim badania toksykologiczne - podkreślił w rozmowie z "Wydarzeniami" Polsatu prok. Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
Jedna z hipotez mówi, że nastolatki mogły zażyć leki przeciwbólowe, które bazują na opioidach. Te leki niewłaściwie stosowane uzależniają bardzo silnie i szybko. Już nawet niewielka dawka powyżej zalecanej może okazać się niebezpieczna dla zdrowia i życia.
Śledczy biorą też pod uwagę, że nastolatki wzięły nową, nieznaną substancję odurzającą lub kupiły leki na czarnym rynku, ale w opakowaniu było coś innego.
Narkotyki - powszechny problem
Odurzanie się w Polsce wśród młodych ludzi jest na pewno częstsze niż zakładają rodzice. Młodzi ludzie nie mają problemu z dostępem do nich nawet w małych miejscowościach, bo zakupy przez internet to żadne wyzwanie.
Modne są samodzielne produkcje na własny użytek, sięganie po dopalacze, odurzanie składnikami leków na katar i kaszel. 5,4 proc. Polaków przyznaje, że co najmniej raz w życiu sięgnęło po narkotyki. Odsetek jest najwyższy w grupie wiekowej 15-34 lata.
Więcej na ten temat: Zabójczy krokodyl do zrobienia w domu z leków bez recepty. "Brak kontroli"
W przypadku niebezpiecznej, nowej substancji jednorazowe zażycie może być ostatnim.