Tajemnicza fala przypadków zapalenia wątroby. Ponad 70 dzieci trafiło do szpitala
W ciągu ostatnich miesięcy aż 74 dzieci w wieku poniżej 10 lat zostało dotkniętych stanem zapalnym wątroby. Wszystkie przypadki zostały rozpoznane w szpitalu, jednak potencjalna przyczyna zachorowań nadal nie jest znana.
Nieznana przyczyna zachorowań u dzieci
Fala zachorowań wśród dzieci zaniepokoiła brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). Według UKHSA za chorobami mogą stać adenowirusy – rodzina powszechnych wirusów, które powodują łagodne przeziębienia, wymioty i biegunkę.
UKHSA nie wyklucza także innych możliwości, takich jak infekcje czy czynniki środowiskowe. Możliwe przyczyny nadal są weryfikowane.
UKHSA poinformowała o 49 przypadkach w Anglii, 13 w Szkocji oraz 12 w Walii i Irlandii Północnej. Tajemnicze zachorowania wśród dzieci rozpoczęły się w styczniu tego roku.
Dr Meera Chand, dyrektor ds. infekcji klinicznych w UKHSA zapewniła, badany jest "szeroki zakres możliwych czynników", które mogą być przyczyną gwałtownego wzrostu przypadków.
Co wywołuje zapalenie wątroby?
Zapalenie wątroby (stan zapalny wątroby) zwykle spowodowane jest przez infekcję wirusową, nieprawidłową dietę lub uszkodzenie wątroby spowodowane piciem alkoholu. Krótkotrwałe zapalenie wątroby często nie daje zauważalnych objawów.
Na co należy zwrócić uwagę?
Rodzice i opiekunowie dzieci powinni być wyczuleni na objawy zapalenia wątroby i w razie potrzeby sięgnąć po pomoc specjalisty. Wskazaniem do kontaktu z lekarzem jest ciemny mocz, jasnoszary kał, swędzenie skóry oraz zażółcenie oczu i skóry.
Inne objawy to bóle mięśni i stawów, wysoka temperatura, nudności i wymioty oraz nietypowe zmęczenie.
Jak informuje UKHSA, adenowirusy są powszechnie przenoszone z człowieka na człowieka poprzez dotykanie tych samych przedmiotów oraz przez drogę kropelkową. Aby uniknąć zakażenia, należy zadbać o higienę, m.in. poprzez częste mycie rąk, czy zakrywanie ust w trakcie kichania.