Tajemnicza choroba atakuje głównie kobiety i dzieci. Nie żyje już ponad 140 osób

2024-12-04 10:08

Na południowo-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga szerzy się nieznana choroba. Według lokalnych władz w samym listopadzie z jej powodu zmarły aż 143 osoby. Najciężej przechodzą ją kobiety i dzieci, a chorzy umierają w domach.

Tajemnicza choroba zbiera żniwo. Nie żyje już ponad 140 osób
Autor: AP PHOTO/MOSES SAWASAWA Tajemnicza choroba zbiera żniwo. Nie żyje już ponad 140 osób

143 tyle wynosi liczba osób, które padły ofiarą nieznanej choroby szerzącej się na południowym wschodzie Demokratycznej Republiki Konga. Takie informacje otrzymała od lokalnych władz agencją Reutera. Przypadki śmiertelne odnotowano w strefie sanitarnej Panzi w prowincji Kwango w południowo-zachodniej części DRK.

Nieznana choroba się szerzy. Objawy są grypopodobne

Jeśli chodzi o objawy, to wicegubernator prowincji Kwago, Remy Saki, oraz regionalny minister zdrowia Apollinaire Yumba przekazali w poniedziałek, że u zakażonych osób występowały symptomy do złudzenia przypominające grypę. Pojawiła się w tym wysoka gorączka, anemia, kaszel i silny ból głowy.

Na miejsce wysłana została ekipa medyczna, której zadaniem będzie zebranie i przeanalizowanie próbek w celu określenia rodzaju choroby.

Sytuacja jest skrajnie niepokojąca, ponieważ liczba zakażonych rośnie

– mówi Cephorien Manzanza w rozmowie z agencją Reutera, lokalny aktywista. Podkreślił również, że choroba pojawiła się na obszarach miejskich, więc wraz z nią pojawił się spory problem jeśli chodzi o dostawę leków dla chorych.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Chorują kobiety i dzieci. Chorzy nie doczekują opieki medycznej

Wicegubernator DRK wraz z ministrem zdrowia przyznają, że większa część chorych umiera w swoich domach. Dzieje się tak dlatego, że nie są w stanie doczekać się na pomoc medyczną.

W większości choroba atakuje kobiety oraz dzieci - tak poinformował lokalny epidemiolog. Minister Yumba apeluje do mieszkańców, by zachowali ostrożność i unikali dotykania zwłok, w celu ominięcia możliwości zakażenia. Wezwał również centralne władze i partnerów międzynarodowych do wysyłania środków medycznych w celu rozwiązania kryzysu zdrowotnego.

Prowadzimy dochodzenie w sprawie tego alertu wspólnie z rządem Demokratycznej Republiki Konga

– powiedział agencji Euronews Nicaise Ndembi, starszy doradca dyrektora generalnego Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Africa CDC).

Rzecznik WHO 3 grudnia poinformował, że organizacja została zaalarmowana o pojawieniu się nieznanej choroby w ubiegłym tygodniu. Na tą chwilę Światowa Organizacja Zdrowia współpracuje z resortem zdrowia DRK. 

Badane jest to, z jakim patogenem obecnie mamy do czynienia. 

Zobacz także: Grypa – 7 sposobów złagodzenia objawów grypy

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki