Tajemnicza afrykańska choroba rozpoznana. Zabiła ponad 140 osób
Od jakiegoś czasu w mediach głośno było o chorobie, która siała spustoszenie w Demokratycznej Republice Kongo. Przez długi czas choroba ta pozostawała niezidentyfikowana. Teraz jednak ministerstwo zdrowia DRK poinformowało o tym, że udało się ją rozpoznać.
Od jakiegoś czasu głośno było o niezidentyfikowanej chorobie, która zabiła 143 osoby w Demokratycznej Republice Kongo. Teraz jednak zagadka została rozwiązana. Ministerstwo Zdrowia Kongo poinformowało, że chorobą tą była ciężka odmiana malarii.
Tajemnicza choroba z DRK rozpoznana. Można ją leczyć
Zagadka w końcu została rozwiązana. To przypadek ciężkiej malarii w postaci choroby układu oddechowego... i osłabionej z powodu niedożywienia
- czytamy w komunikacie wydanym przez ministerstwo.
W komunikacie podano, że od października odnotowanych zostało aż 592 przypadki tej choroby, a 6,2 procent z nich niestety zakończyło się śmierciom. Niestety, niedożywienie, które panuje w tym regionie było odpowiedzialne za to, że ludzie tam mieszkający są podatniejsi na zachorowanie.
Co więcej, lokalny epidemiolog wyjaśnił, że ta choroba jest najciężej przechodzona przez kobiety i dzieci.
Na szczęście, teraz kiedy udało się odkryć czym tak naprawdę jest tajemnicza choroba, można wdrożyć leczenie. Szef departamentu zdrowia prowincji Kwango Apollinaire Yumba powiedział, że szpitale i centra medyczne już dystrybuują leki przeciwmalaryczne, które dostarczyło WHO.
Malaria - co warto o niej wiedzieć? Lepiej zapobiegać niż leczyć
Malaria jest jedną z najpowszechniejszych chorób pasożytniczych w klimatach tropikalnych. Jest to jednak od lat jeden z największych problemów zdrowia publicznego w krajach gorących stref klimatycznych.
Zagraża nie tylko mieszkańcom, ale również podróżującym, którzy odwiedzają tereny malaryczne. Jest ona przenoszona przez komary z rodzaju Anopheles, które kłując człowieka wstrzykują sporozoity Plasmodium poprzez skórę do naczyń krwionośnych w czasie ssania krwi.
Co więcej, można się nią również zarazić poprzez:
- przetaczanie krwi
- transplantacji narządów
- poprzez zanieczyszczenie krwią narzędzi medycznych.
Co ciekawe, objawy malarii początkowo mogą przypominać grypę. Zaczyna się od dreszczy, gorączki i porów. Jednak warto zaznaczyć, że choroba ta często nie ma typowego przebiegu. Pojawiać się mogą wymioty, biegunki, duszności, kaszel, bóle mięśni, zaburzenia psychiczne czy utrata świadomości.
Dlatgo jeśli planujemy podróż na tereny malaryczne powinniśmy pamiętać o stosowaniu leków przeciwmalarycznych do zapobiegania wystąpienia tej choroby.