Tabletka "po" tylko z pisemną zgodą partnera. W tym kraju wchodzi w życie kontrowersyjne prawo

2022-09-02 10:16

Niezwykle restrykcyjne prawo aborcyjne uniemożliwia kobietom podejmowanie samodzielnej decyzji o aborcji. W Japonii, by przerwać ciążę, niezbędna jest pisemna zgoda partnera. Dotychczas niedostępne były też tabletki wczesnoporonne. Teraz, kiedy zostały zatwierdzone przez resort zdrowia, również będą mogły być przyjmowane tylko za zgodą partnera.

Kobieta przyjmuje różową pigułkę
Autor: Getty Images

Decyzję o zatwierdzeniu przez resort tabletek wczesnoporonnych produkowanych przez brytyjską firmę farmaceutyczną Linepharma International przekazał urzędnik japońskiego ministra zdrowia już w maju bieżącego roku. Dziś wiadomo jednak, że kobiety nie będą miały do nich samodzielnego dostępu. Urzędnik podkreślił, że kobieta, zanim przyjmie pigułkę, będzie musiała uzyskać zgodę swojego partnera. Zasady są więc podobne jak w przypadku aborcji. Ta decyzja wywołała burzę wśród społeczności. Oburzeni aktywiści pro-choice nazwali to postanowienie „patriarchalnym i przestarzałym”.

6 faktów na temat antykoncepcji

Problem z antykoncepcją

Tabletki wczesnoporonne w wielu krajach europejskich są jedną z najczęściej wybieranych form przerywania ciąży. W Szwecji stanowią ponad 90% wszystkich aborcji, w Szkocji – 70%, natomiast w Japonii – zaledwie 3%.

W tym kraju problemem była nie tylko aborcja. Samo zatwierdzenie tabletek antykoncepcyjnych zajęło Japonii aż 30 lat, tymczasem zatwierdzenie viagry nastąpiło po 6 miesiącach.

Skomplikowane prawo aborcyjne

Japonia jest jednym z pierwszych krajów, które uchwaliły prawo aborcyjne. Stało się to w 1948 roku, jednak prawo to było częścią ustawy o ochronie eugeniki. Celem było zapobieganie narodzin gorszych potomków z punktu widzenia eugeniki, a także o ochronie żucia i zdrowia matki.”. W oparciu o art. 1 tysiące osób poddano przymusowej sterylizacji. Miało to miejsce w 1996 roku na mocy programu zapobiegającego narodzinom „gorszego potomstwa”. Sterylizacji poddawane były osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi i psychicznymi, cierpiące na depresję lub wykazujące problemu behawioralne.

W tym samym roku zaktualizowano ustawę na ustawę o ochronie zdrowia matek. Mimo wszystko wiele postanowień zostało do dziś, m.in. zgoda partnera na wykonanie aborcji. Zazwyczaj kobieta potrzebowała zgody męża lub partnera, choć zdarzały się przypadki, że potrzebna była zgoda chłopaka.

Tabletki „po” również za zgodą mężczyzny

Wraz z zatwierdzeniem tabletek wczesnoporonnych w tym kraju, od razu podjęto decyzję o możliwości ich przyjmowania. Kobiety, podobnie jak w przypadku aborcji, również potrzebują zgody partnera na zażycie pigułki.

Utrudnieniem jest także dostępność i cena tabletek wczesnoporonnych. W Japonii szacuje się, że kosztują one ok. 700 dolarów. Taki koszt tłumaczony jest decyzją o obowiązkowej hospitalizacji kobiety po przyjęciu tabletki „po”.

„W Japonii po zażyciu pigułki aborcyjnej należy pozostać w szpitalu, abyśmy mogli monitorować stan pacjentki. To zajmuje więcej czasu niż tradycyjna aborcja chirurgiczna” – powiedział dr Tsugio Maeda, zastępca szefa Japońskiego Stowarzyszenia Ginekologicznego, w rozmowie z BBC

„Ustawa o ochronie zdrowia matki mówi, że aborcja musi być przeprowadzona w placówce medycznej. Więc niestety zgodnie z obowiązującym prawem nie możemy sprzedawać pigułki wczesnoporonnej bez recepty. Byłoby to nielegalne” – tłumaczy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki