Tabletka "dzień po" bez recepty. Wiadomo już, kiedy będzie dostępna

2024-02-16 16:01

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło plany dotyczące dostępności tabletki "dzień po" bez konieczności posiadania recepty. Minister Izabela Leszczyna wskazała na termin 1 kwietnia jako potencjalny moment wprowadzenia tej zmiany, o ile parlament szybko przegłosuje projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, a prezydent go podpisze.

Tabletka dzień po bez recepty. Wiadomo już, kiedy będzie dostępna
Autor: Getty Images / ART SERVICE / SUPER EXPRESS Tabletka "dzień po" bez recepty. Wiadomo już, kiedy będzie dostępna

Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego w zakresie antykoncepcji awaryjnej trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Od lipca 2017 roku, tabletki "dzień po" były dostępne jedynie na receptę. Nowe propozycje zmierzałyby do uchylenia tego przepisu, co oznaczałoby, że tabletka ta byłaby dostępna bez konieczności wizyty u lekarza dla osób powyżej 15. roku życia.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 11 Menopauza

Tabletka "dzień po" bez recepty

Minister Leszczyna wyraziła swoją nadzieję podczas czwartkowego podcastu TVN24 GO "Wybory kobiet", że projekt zostanie przegłosowany przez Sejm w nadchodzącym tygodniu, a Senat nie będzie opóźniał procesu, umożliwiając wejście ustawy w życie. Wtedy, jak zaznaczyła minister, od 1 kwietnia tabletki "dzień po" mogłyby być dostępne w aptekach bez recepty.

- Mam nadzieję i głęboko w to wierzę, że na tym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu przegłosujemy ją, że Senat nie będzie zwlekał, i że pan prezydent podpisze. Gdyby to wszystko stało się naprawdę szybko, to sądzę, że od 1 kwietnia powinna być dostępna w aptekach bez recepty - powiedziała Leszczyna.

Minister zdrowia podkreśliła, że opinie ekspertów, w tym Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, potwierdzają bezpieczeństwo stosowania tabletki "dzień po". Jednocześnie zapowiedziała kampanię informacyjną, która ma uświadamiać, że jest to środek antykoncepcji awaryjnej, niezbędny w sytuacjach wyjątkowych, a nie zastępstwo regularnej antykoncepcji.

Tabletka "dzień po". Od którego roku życia?

W kontekście wieku, od którego tabletki będą dostępne bez recepty, minister Leszczyna wskazała na brak takiego ograniczenia w większości krajów UE. Polska wprowadziła ograniczenie wiekowe z uwagi na kwestie prawne związane z obcowaniem z małoletnimi. Pomimo braku restrykcji wiekowej w innych krajach, w Polsce ograniczenie to ma zapewnić bezpieczeństwo farmaceutom w identyfikowaniu wieku kupujących.

- Problem w tym, że w tych wszystkich państwach UE, w których tabletka - zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków - jest dostępna bez recepty, nie ma żadnego ograniczenia wieku. My wprowadziliśmy to ograniczenie w związku z tym, że w Polsce obcowanie z małoletnim poniżej 15. roku życia jest karalne. Nie chcąc narażać farmaceutów na to, żeby domyślali się, czy dziewczyna ma lat 15 czy 14 i pół (...) uznaliśmy, że to rozporządzenie, do którego delegację mam w ustawie, daje wszystkim takie poczucie bezpieczeństwa - twierdzi minister.

Tabletka "dzień po" - kampania informacyjna

- Oczywiście, będziemy prowadzić kampanię informacyjną, z której będzie wynikało, że to nie jest tabletka, której można używać systematycznie, bo to jest - jak sama nazwa wskazuje - antykoncepcja awaryjna, wyjątkowa - twierdzi Izabela Leszczyna.

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje wytyczne dla aptekarzy dotyczące sprzedaży tabletek "dzień po" bez recepty. Minister Leszczyna podkreśliła konieczność uwzględnienia w nich procedur, które pozwolą farmaceutom udzielić wsparcia osobom w trudnych sytuacjach, jak również zapewnić im prywatność podczas rozmów.

Decyzja o dostępności tabletek "dzień po" bez recepty spotkała się z szerokim zainteresowaniem społecznym, będąc kolejnym krokiem w zakresie dostępności antykoncepcji w Polsce.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki