Nasilenie agresji i hejtu w sieci ma związek z taką pogodą. Zaskakujące wyniki badań

2024-07-23 15:23

Hejt w sieci stał się zmorą XXI wieku, wpływając na życie milionów osób na całym świecie. Naukowcy badający ten problem zauważyli, że nasilenie hejtu wykazuje zaskakującą synchronizację z określonymi momentami i okolicznościami. Kiedy agresja w sieci (i w rzeczywistości) osiąga apogeum i jakie są przyczyny tego zjawiska?

Ta pora roku sprzyja agresji. Naukowcy w tej kwestii są zgodni
Autor: GettyImages Ta pora roku sprzyja agresji. Naukowcy w tej kwestii są zgodni

Wysokie temperatury mogą sprzyjać agresji w sieci

Lato, piękna pogoda, słońce, relaks… co może pójść nie tak? Okazuje się, że wiele, przynajmniej jeśli chodzi o aktywność w Internecie. Zauważono, że właśnie lato szczególnie sprzyja hejtowaniu innych w sieci. Naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie, skąd ta zaskakująca czasowa zbieżność.

Badacze przyjrzeli się nienawistnym wpisom w mediach społecznościowych. W zespole, oprócz socjologów i psychologów, znaleźli się meteorologowie. Jak podał reporter Radia Zet Wojciech Hernes, powołując się na Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung (PIK) e.V., na podstawie analiz wpisów na Twitterze zauważono, że gdy temperatura oscyluje w okolicach 20 stopni, poziom hejtu jest „w normie”.

Natomiast powyżej 30 stopni, liczba nienawistnych komentarzy narasta. Jak zauważono, dzieje się tak niezależnie od przekonań politycznych użytkowników sieci, ich poglądów religijnych czy też poziomu wykształcenia lub poziomu materialnego.

Joanna Racewicz u Jaruzelskiej o HEJTERACH: "nie nadstawiam DRUGIEGO POLICZKA"

Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na mózg

Co ciekawe, wpływ temperatur na hejt wydaje się globalny, a nie lokalny. Naukowcy z amerykańskiego Bostonu także zauważyli, że wysokie temperatury upośledzają zdolność myślenia i kojarzenia faktów, jak również mogą wzmagać agresję.

Wiąże się to ze zjawiskiem tzw.stresu cieplnego, który może osłabiać niektóre obszary w mózgu m.in. części odpowiedzialne za zdolności poznawcze, jak i części odpowiedzialne za wydzielanie serotoniny, która z kolei ma wpływ na poziom agresji.

Oznacza to, że w odwiecznej biurowej walce o włączanie i wyłączanie klimatyzacji, rację mogą mieć ci, którzy wolą chłodniejsze wnętrza. Jak się okazuje, może to mieć korzystny wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale również na atmosferę panującą między współpracownikami, jak i tę tworzoną w wirtualnym świecie.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki