Ta grupa mężczyzn coraz częściej choruje na raka jelita grubego. "Wyglądają na całkiem zdrowych"
Rak jelita grubego kojarzy się głównie z osobami, które borykają się z otyłością, nie uprawiają sportu, źle się odżywiają i są zazwyczaj po 50-tce. Okazuje się, że chorób wcale nie musi trzymać się znanych nam zasad, co zauważyła pewna lekarka z Bostonu, kiedy próg jej gabinetu coraz częściej przekraczali młodzi mężczyźni, a diagnoza była szokująca.
Dr Kimmie Ng, to zastępca ordynatora oddziału onkologii w Dana-Farber Cancer Institute oraz profesor nadzwyczajny medycyny w Harvard Medical School w Bostonie. Lekarka specjalizuje się w dziedzinie chorób nowotworowych występujących w układzie pokarmowym. W ostatnim czasie zauważyła wzrost zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych mężczyzn, którzy wyglądali na zdrowych i dbających o formę. Skąd ten trend?
Rak jelita grubego. Choroba młodych mężczyzn?
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, rak jelita grubego to trzeci najczęściej występujący nowotwór na świecie. Co gorsza, w dużej mierze diagnozowany jest już w zaawansowanym stadium, stąd szanse na wyleczenie maleją.
Choć WHO wskazuje, że najwięcej przypadków dotyczy osób po 50. roku życia, a zwłaszcza pacjentów z otyłością, czy osób palących papierosy i nadużywających alkohol, to jednak ten trend już wkrótce może się zmienić.
Dr Kimmie Ng w ostatnim czasie zauważyła, że do jej gabinetu coraz częściej trafiają mężczyźni w wieku od 20 do 40 lat. Co więcej, są to pacjenci uprawiający jogging, biorący udział w Ironmanie, czyli zawodach triatlonowych wymagających świetnej sprawności i ci, którzy nigdy nie palili papierosów. Lekarkę najbardziej zaniepokoił fakt, że młodzi i z pozoru wyglądający na zdrowych pacjenci otrzymali diagnozę raka IV stadium z przerzutami.
Należy wskazać, że wśród tych mężczyzn byli tacy, którzy nie mieli w rodzinnej historii żadnych nowotworów, stąd ewentualne kwestie dziedziczenia predyspozycji także zostały wykluczone.
Ta grupa jest bardziej narażona. Chodzi o datę urodzenia
Choć nie każdy o tym pamięta, to już w 2017 roku American Cancer Society (ACS) przeprowadził szeroko zakrojone badania dotyczące występowania raka jelita grubego. Analizy przeprowadzono według pięcioletniej grupy wiekowej i kohorty urodzeniowej przy użyciu współczynników zapadalności (IRR) i modelowania kohorty wiek-okres.
Wyniki wykazały, że urodzone około 1990 roku mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i czterokrotnie większe ryzyko zachorowania na raka odbytnicy w porównaniu z osobami urodzonymi około 1950 roku. Ustalenia te przyczyniły się to tego, że ACS obniżyło zalecany wcześniej wiek wykonywania badań przesiewowych z 50. roku życia na 45 lat.
Najnowsze statystyki opublikowane na łamach National Library of Medicine wykazują, że rak jelita grubego pod koniec lat 90-tych był czwartą wiodącą przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 50 lat.
Obecnie jednak zajmuje pierwsze miejsce wśród mężczyzn i drugie wśród kobiet. To jednak nie wszystko, analizy naukowe autorstwa amerykańskich onkologów wskazują, że jeżeli ten trend się utrzyma, to do 2030 r. wskaźnik zachorowań na raka okrężnicy wzrośnie o 90%, a raka odbytnicy aż o 124% u młodych pacjentów w wieku od 20 do 34 lat.
Nowe oblicze raka. “Inny niż do tej pory”
Najnowsze ustalenia wykazują kolejną niepokojącą zależność. Otóż rak jelita grubego we wczesnym stadium ma zupełnie inne charakterystyczne cechy, niż te obserwowane i znane dotąd przez specjalistów.
Tego rodzaju nowotwory rozwijają się w innych miejscach, różni się także ich forma mutowania. Scott Kopetz, M.D., Ph.D., onkolog z MD Anderson Cancer Center wskazuje, że dzięki tym obserwacjom można stwierdzić, że poniekąd mamy do czynienia z nową wersją choroby. A to z kolei może świadczyć o potrzebnie stworzenia innych form leczenia.
Na ten moment specjaliści zaznaczają, że biorą pod uwagę kwestie mikrobiomu, ich zdaniem obserwowane zmiany mogą świadczyć o tym, że doszło do jego ewolucji, co niekoniecznie musi wpływać korzystnie na nasze zdrowie.
Obecna wiedza pozwala stwierdzić, że przyjmowanie niektórych leków, dieta bogata w żywność przetworzoną, alkohol, czy palenie papierosów mają wpływ na mikrobiom, stąd bardzo możliwe jest to, że za występowaniem raka jelita grubego w młodym wieku stoją wspomniane zmiany ewolucyjne w obrębie mikrobiomu.