Ta grupa jest najbardziej narażona na powikłania po grypie. Lekarz ostrzega

2024-12-24 9:47

O tym, że grypa to nie jest „tylko grypa", przekonują lekarze i farmaceuci, zachęcając do szczepień. Wiadomo, że choroba może być szczególnie groźna dla osób w wieku senioralnym. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że to w innej grupie wiekowej występuje najwięcej zachorowań na grypę – a w konsekwencji, również jej powikłań. Kto jest szczególnie narażony na grypę?

Ta grupa jest najbardziej narażona na powikłania po grypie. Lekarz ostrzega
Autor: GettyImages Ta grupa jest najbardziej narażona na powikłania po grypie. Lekarz ostrzega

Dzieci chorują na grypę częściej niż dorośli

Dane WHO mogą niepokoić: na grypę każdego roku choruje ok. 20-30 proc. całej populacji dzieci i 5-10 proc. populacji dorosłych.

Dzieci do 4 r.ż. mają najwyższe ryzyko ciężkiego przebiegu, szczgólnie, jeśli mają inne choroby przewlekłe, zwłaszcza takie, które mogą utrudniać odkrztuszanie, jak choćby mózgowe porażenie dziecięce czy dysplazja oskrzelowo-płucną i inne.

Prof. dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, na łamach Medycyny Praktycznej zwraca uwagę:

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Najwięcej zachorowań na grypę występuje wśród małych dzieci, u których chorobę tę trudno rozpoznać bez badań wirusologicznych, ponieważ w tej grupie często ma ona mało charakterystyczny przebieg (np. gorączka bez objawów ze strony układu oddechowego).

Natomiast najwięcej zachorowań z przebiegiem typowym dla grypy („choroba grypopodobna”) występuje wśród dzieci w wieku szkolnym, między 5. a 14. rokiem życia.

Grypa – 7 sposobów złagodzenia objawów grypy

Nie zapominajmy przy tym, że największe ryzyko zgonu dotyczy seniorów szczególnie z wielochorobowością (o co przecież też w wieku senioralnym nietrudno). O tym, jak może się kończyć grypa dla seniorów, można przeczytać w artykule Grypa dla seniorów może być zabójcza. Ci, co przeżyją, mogą stracić samodzielność.

Grypa – powikłania u dzieci

W przypadku dzieci wśród najczęstszych powikłań grypy jest zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, a także drgawki gorączkowe w przypadku dzieci do 2 r.ż. Najbardziej narażone są, jak wspomniano, dzieci poniżej 5 r.ż., a zwłaszcza dwa pierwsze lata życia to czas najwyższego ryzyka.

O GRYPIE PRZECZYTASZ RÓWNIEŻ W ARTYKULE: Ile trwa grypa? Tak wygląda "oś czasu" choroby

Grypa, choć często traktowana jako niegroźna infekcja, może prowadzić do zapalenia płuc, które może mieć charakter pierwotny wirusowy – o ciężkim przebiegu, bez przejściowej poprawy, lub wtórny bakteryjny, rozwijający się w trakcie rekonwalescencji i objawiający się nawrotem gorączki, dusznością czy nasileniem kaszlu.

Częstym powikłaniem jest także angina paciorkowcowa oraz zaostrzenie chorób przewlekłych, takich jak astma oskrzelowa.

Rzadziej występują powikłania neurologiczne, w tym wspomniane drgawki gorączkowe u dzieci, encefalopatia czy zespół Guillaina-Barrégo, a także zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia.

W niektórych przypadkach, szczególnie przy zakażeniu wirusem grypy typu B, może pojawić się łagodne zapalenie mięśni, a bardzo rzadko – groźny zespół Reye’a, zwykle związany z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego.

W przypadku dorosłych, oprócz zapalenia płuc, może dochodzić, zwłaszcza u seniorów, do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i choroby niedokrwiennej serca. Zaostrzeniu mogą ulegać też istniejące choroby przewlekłe.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Kto najczęściej umiera na grypę

Umieralność z powodu grypy szacuje się na 0,1 do 0,5 proc., ale wśród seniorów ten wskaźnik jest najwyższy, podobnie jak w przypadku niemowląt, osób z chorobami przewlekłymi płuc, serca, neurologicznymi, onkologicznymi, chorobą otyłościową. Wysokie ryzyko dotyczy też osób w ciąży.

DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O GRYPIE: Bierze cię grypa? Sprawdź, co robić

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki