Ta dieta pozwala schudnąć 7 kg bez wysiłku. Ale jest pewien haczyk
Zwiększone ryzyko cukrzycy i chorób serca, obturacyjnego bezdechu sennego oraz udaru - to tylko kilka z groźnych skutków nadwagi i otyłości. Nowe badania sugerują, że prosta zmiana diety może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Wystarczy wykluczyć kilka produktów, by nie tylko schudnąć, ale i obniżyć poziom cukru we krwi. Jak to zrobić?
Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z 11 randomizowanych badań obejmujących 796 osób dorosłych z cukrzycą typu 2 oraz nadwagą lub otyłością. Wyniki analiz zostały zaprezentowane na Europejskim Kongresie Otyłości, który odbył się na początku maja. Grupie badaczy udało się ustalić, że zmiany w diecie związane z wykluczeniem konkretnych produktów wiążą się z utratą masy ciała oraz obniżeniem poziomu cukru we krwi.
Grupa ekspertów dokonała przeglądu i metaanalizy randomizowanych badań, opublikowanych do marca 2022 r., dzięki czemu udało się porównać różne rodzaje diet pod kątem czynników ryzyka kardiometabolicznego. W analizach skupiono się na aspektach związanych z:
- masą ciała
- wskaźnikami masy ciała (BMI)
- poziomem cukru we krwi
- ciśnieniu krwi
- poziomach cholesterolu (cholesterolu całkowitego, lipoprotein o niskiej gęstości (tzw. "zły cholesterolu"), lipoprotein o wysokiej gęstości i triglicerydów).
Diety wegańskie, czyli bogate w owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe i nasiona, ale niezawierające produktów pochodzenia zwierzęcego, porównano z uczestnikami, którzy kontynuowali normalną dietę oraz osobami, które stosowały inne interwencje dietetyczne. Pod lupę wzięto także diety śródziemnomorskie, różne diety cukrzycowe oraz diety kontrolowane porcjami. Badania trwały co najmniej 12 tygodni, a utratę masy ciała uznano za znaczącą klinicznie, jeśli wynosiła co najmniej 5 kg.
Dieta wegańska a utrata masy ciała
W porównaniu z innymi dietami, diety wegańskie znacznie zmniejszyły masę ciała, a tym samym BMI uczestników. Średnio osoby te straciły 4,1 kg. Niewielki pozytywny wpływ odnotowano analizując także na inne czynniki, czyli poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu.
Zdaniem autorki badań dr Anne-Ditte Termannsen ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze: "Ta rygorystyczna ocena najlepszych dostępnych do tej pory dowodów wskazuje z uzasadnioną pewnością, że przestrzeganie diety wegańskiej przez co najmniej 12 tygodni może skutkować klinicznie znaczącą utratą masy ciała i poprawą poziomu cukru we krwi, a zatem może być stosowane w leczeniu nadwagi i cukrzyca typu 2".
Dalsze analizy wykazały jeszcze lepsze wyniki. Redukcja masy ciała w porównaniu diety wegańskiej z kontynuacją zwykłej diety, wykazały spadek kilogramów o 7,4 kg. Ekspertka wyjaśniła: "Diety wegańskie prawdopodobnie prowadzą do utraty wagi, ponieważ wiążą się ze zmniejszonym spożyciem kalorii ze względu na niższą zawartość tłuszczu i wyższą zawartość błonnika pokarmowego. Jednak potrzeba więcej dowodów dotyczących innych wyników kardiometabolicznych".
Autorzy badań zwracają uwagę na kilka zastrzeżeń dt. wyników badań. Przede wszystkim na niewielką liczebność próby większości badań oraz na fakt, że analizowane diety wegańskie różniły się znacznie pod względem zawartości makroskładników.