Ta alergia może zabić. Właśnie odkryto, jak jej skutecznie zapobiec
Daje wiele nieprzyjemnych objawów i może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu. Liczba przypadków alergii na orzeszki ziemne rośnie na całym świecie. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że odkryli metodę, która pozwoli zapobiec jej rozwojowi. Sposób jest zaskakująco prosty - ale sami badacze przyznają, że może budzić opór.
Alergia na orzeszki ziemne (orzeszki arachidowe) jest częstym typem uczulenia, a w ostatnich dziesięcioleciach liczba jej przypadków wzrosła aż trzykrotnie. Chorych stale przybywa, szacuje się, że w krajach europejskich dotyczy ona 1-2 proc. populacji.
Uczulenie rozwija się w dzieciństwie i obecnie dotyka jedno na 50 dzieci. Większość przypadków pojawia się przed ukończeniem 1. roku życia.
Ten typ alergii daje wiele uciążliwych objawów, w tym swędzącą pokrzywkę, obrzęk górnych dróg oddechowych, nieżyt nosa, biegunkę, wymioty, owrzodzenia w jamie ustnej, a także napady astmy. W wyniku uczulenia może wystąpić wstrząs anafilaktyczny - alergeny orzeszków ziemnych należą do tych, które mogą doprowadzić do zgonu. Właśnie dlatego badacze stale poszukują sposobów, które pomogłyby w skuteczny sposób zapobiec tej alergii.
Cenne "okno możliwości"
Autorami odkrycia, które mogłoby pomóc zmniejszyć narastającą liczbę przypadków uczulenia na orzeszki ziemne, są badacze z University of Southampton, Kings College London i National Institute for Health and Care Research. W badaniu wykorzystali dane pochodzące z randomizowanych badań kontrolowanych, obejmujące dzieci o wysokim i niskim ryzyku tej alergii.
Na podstawie szczegółowej analizy ustalili oni, że alergii na orzeszki ziemne można zapobiec, wprowadzając je do diety niemowląt między czwartym, a szóstym miesiącem życia - w przypadku dzieci z już stwierdzoną egzemą zalecają, by wprowadzać je w wieku 4. miesięcy.
"Istnieje wąskie okno możliwości, pozwalające zapobiec rozwojowi alergii. Wprowadzenie produktów z orzeszków ziemnych w wieku od czterech do sześciu miesięcy może znacznie zmniejszyć liczbę dzieci, u których rozwinie się alergia na orzeszki ziemne" - podkreślają eksperci.
Ryzyko mogłoby spaść o 77 proc.
Badacze zaznaczają, że dziecko powinno być już rozwojowo gotowe na stałe pokarmy, a produkty z orzeszków ziemnych powinny mieć właściwą konsystencję - może to być masło orzechowe lub krem z orzeszków odpowiedni dla niemowląt, w żadnym razie natomiast nie wolno dawać dzieciom całych lub pokruszonych orzeszków.
"Gdyby produkty z orzeszków ziemnych były wprowadzane do diety wszystkich dzieci między 4., a 6. miesiącem życia, liczba przypadków alergii na nie mogłaby spaść o 77 proc." - twierdzą badacze.
Autorzy badania dodają, że matki powinny karmić piersią przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka.
Wielu rodziców może mieć obiekcje
Z analizy wynika, że im wcześniej orzeszki pojawią się w diecie dziecka, tym większa szansa, że uda się uniknąć alergii. Podawanie ich w 12. miesiącu życia doprowadziłoby do jedynie 33 proc. redukcji ryzyka - twierdzą badacze. Jednym z autorów odkrycia był prof. Gideon Lack z King's College London oraz Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust.
Jak stwierdził: "Korzyści z wprowadzania produktów z orzeszków ziemnych do diety niemowląt zmniejszają się wraz z wiekiem. Odzwierciedla to doświadczenia Izraela, kultury, w której produkty z orzeszków ziemnych są powszechnie wprowadzane do diety niemowląt na wczesnym etapie, a alergia na orzeszki ziemne występuje rzadko".
Inny współautor badań, prof. Graham Roberts, pediatra, alergolog, ekspert medycyny układu oddechowego na Uniwersytecie w Southampton oraz Centrum Badań Biomedycznych NIHR w Southampton stwierdził: "Przez kilka dziesięcioleci celowe unikanie orzeszków ziemnych w zrozumiały sposób doprowadziło do obaw rodziców przed wczesnym wprowadzeniem tego produktu. Jednak najnowsze dowody pokazują, że zastosowanie prostych, tanich i bezpiecznych interwencji wobec całej populacji może być skuteczną strategią prewencyjną zdrowia publicznego, która przyniosłaby ogromne korzyści przyszłym pokoleniom".