Obniż ryzyko śmierci. Nowe badanie sugeruje, że ta jedna aktywność może w tym pomóc
Wiele osób, jako swoją ulubioną aktywność wybiera jazdę na rowerze. Nie tylko to świetny trening, ale również ekonomiczny środek transportu. Okazuje się, że jazda na rowerze może przynosić więcej korzyści niż mogło się wydawać.
Przeprowadzone w Szkocji nowe badania, wykazały, że ryzyko przedwczesnej śmierci wśród rowerzystów jest niższe o 47 proc. w porównaniu do osób dojeżdżających do pracy pociągiem i samochodem. O 10 proc. spada również ryzyko hospitalizacji z jakiegokolwiek powodu.
Naukowcy odpowiedzialni za badanie opublikowane w czasopiśmie BMJ Public Health powiedzieli, że to badanie jeszcze bardziej wzmocniło dowody na to, że aktywne dojazdy do pracy przynoszą korzyści zdrowotne na poziomie całej populacji i mogą przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności i śmiertelności.
Badanie sprawdza "aktywne" i "nieaktywne" dojazdy. Na rower częściej wsiadali mężczyźni
Badanie objęło 82 tysiące mieszkańców Wielkiej Brytanii w wieku od 16 do 75 lat. W ramach spisu uczestnicy zgłaszali najczęściej używany przez siebie środek transportu do pracy. Badacze rejestrowali te informacje i analizowali ich zapisy dotyczące recept, hospitalizacji i zgonów.
Chodzenie i jazda na rowerze zostały zakwalifikowane jako "aktywne" podróżowanie. Wszelkie inne metody dojazdów, jak jazda samochodem czy podróż pociągiem, uznane zostały za "nieaktywne".
Warto podkreślić, że osobami, które najczęściej dojeżdżały do pracy na rowerze, byli młodzi mężczyźni pracujący w systemie zmianowym i mieszkający w mieście.
Co udało się wywnioskować z tych badań?
Co daje "aktywne" dojeżdżanie do pracy? Wyniki mogą zaskoczyć
Po uwzględnieniu przez naukowców takich czynników, jak wiek i istniejące już wcześniej schorzenia, badanie wykazało, że dojeżdżanie do pracy rowerem wiązało się:
- z 51 proc. niższym ryzykiem zgonu z powodu raka,
- 24 proc. niższym ryzykiem hospitalizacji z powodu choroby serca
- 20 proc. niższym ryzykiem otrzymania recepty na leki na problemy ze zdrowiem psychicznym
Warto jednak zaznaczyć, że osoby dojeżdżające do pracy rowerem były niemal dwukrotnie bardziej narażona na hospitalizacje po wypadku drogowym niż osoby "nieaktywnie" dojeżdżające do pracy.
Autorzy badania podkreślają, że potwierdza to potrzebę zadbania o bezpieczniejszą infrastrukturę rowerową.
Jeśli chodzi natomiast o chodzenie do pracy, to częściej robiły to młode kobiety pracujące w systemie zmianowym i mieszkające w mieście. Chodzenie do pracy wiązało się z o 11 proc. niższym ryzykiem hospitalizacji z jakiegokolwiek powodu i o 7 proc. niższym ryzykiem otrzymania recepty na leki na zdrowie psychiczne.
To, że osoby dojeżdżające rowerem lub chodzące pieszo do pracy były mniej narażone na otrzymywanie recepty na leki na problemy ze zdrowiem psychicznym jest niezwykle ważnym punktem tego badania.
Niestety badanie miało swoje ograniczenia. Odpowiedzi ze spisu odzwierciedlały tylko jeden punkt w czasie, a zapisy recept wykorzystane w badaniu pochodziły wyłącznie z 2009 roku.