Szwankuje ci pamięć? Możesz mieć niedobór dwóch ważnych pierwiastków

2024-11-15 8:27

Badania opublikowane 31 października na łamach Nutrients ukazały związek pomiędzy poziomem wapnia i magnezu we krwi a wydajnością poznawczą. Zdaniem naukowców zwłaszcza jedna grupa osób narażona jest na ich spadek z powodu niedoboru dwóch pierwiastków.

Szwankuje ci pamięć? Możesz mieć niedobór dwóch ważnych pierwiastków
Autor: Fot. Getty Images

Choć spadek funkcji poznawczych to naturalny proces, niemniej u każdego pojawia się w innym momencie i można go uniknąć. Naukowcy wciąż podkreślają, że mamy wpływ na to czy dotknie nas demencja. Kluczem jest dbałość o rezerwę funkcji poznawczych. Natomiast z najnowszych badań wynika, że ważne jest również dostarczenie do organizmu magnezu i wapnia.

Poradnik Zdrowie - Demencja

Polskie badania na temat funkcji poznawczych

Naukowcy z Katedry Geriatrii, Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem się, Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, postanowili sprawdzić, jak niedobór poszczególnych pierwiastków wpływa na mózg.

W tym celu do badań zrekrutowali 1220 uczestników przebywających w szpitalu. Wśród nich było 876 kobiet oraz 344 mężczyzn. Każdy pacjent miał 60 lat lub więcej. Osoby te były hospitalizowane w trakcie badań, a zatem naukowcy mieli dostęp zarówno do próbek krwi jak i dokumentacji medycznej.

Na początku badania sprawdzono BMI oraz oceniono poziom funkcji poznawczych każdego uczestnika za pomocą dwóch różnych testów. Wyniki były zgodne z dotychczasowymi ustaleniami, które wskazują, że zarówno BMI, starszy wiek jak i niewydolność serca są powiązane ze spadkiem funkcji poznawczych. Co ważne, lepsze wyniki osiągały osoby z wyższym wskaźnikiem masy ciała. 

Niedobór wapnia wpływa na mózg. Nowe wyniki badań

Nowym odkryciem był fakt, że wśród uczestników z niższym poziomem magnezu lub wapnia odnotowano gorsze wyniki w dwóch różnych testach poznawczych. Warto jednak zaznaczyć, że osoby z właściwym poziomem magnezu, ale niskim poziomem wapnia, także uzyskały gorsze wyniki. Natomiast kiedy u pacjentów stwierdzono odpowiedni poziom wapnia, ale niski poziom magnezu nie wystąpiły tak wyraźne zaburzenia poznawcze. 

Wśród grup osoby z samym niskim poziomem wapnia uzyskały najniższe wyniki w testach poznawczych. Sugeruje to, że wapń może mieć silniejszy indywidualny związek ze zdrowiem poznawczym niż magnez. Jest to szczególnie uderzające, ponieważ wiele badań podkreśla rolę magnezu w zdrowiu mózgu, więc to odkrycie podkreśla również znaczenie wapnia

- skomentowała Catherine Gervacio, dietetyczka kliniczna certyfikowana przez Managing Anxiety and Mental Health przy Harvard University.

Dodatkowo ustalono, że uczestnicy, których wyniki wskazywały na demencję, mieli także niższy poziom magnezu i wapnia, w porównaniu z osobami, które uzyskały lepsze wyniki w testach poznawczych.

Na czym polega badanie funkcji poznawczych?

We wspomnianym badaniu naukowcy wykorzystali dwa narzędzia, a mianowicie takie testy jak Mini-Mental State Examination (MMSE) i Clock-Drawing Test (CDT).

Pierwszy polega m.in. na ocenie orientacji w czasie i miejscu, uwagi i zdolności liczenia, przypominania, powtarzania, funkcji językowych, czy zapamiętywania. W teście można uzyskać maksymalnie 30 pkt. Pacjent odpowiada na 11 różnych pytań.

Drugi test polega na rysowaniu tarczy zegara wraz ze wskazówkami, tak aby można było odczytać wskazaną przez badacza godzinę. Następnie osoba analizująca zgodnie ze skalą przyznaje określoną liczbę punktów. Jeżeli pacjent otrzyma 10 pkt, to upośledzenie funkcji poznawczych jest mało prawdopodobne.

Jak uniknąć problemów z pamięcią?

Funkcje poznawcze to między innymi zapamiętywanie, uczenie się, postrzeganie, podejmowanie decyzji, czy myślenie. Wraz z procesem starzenia pojawia się ich spadek. Częściej zapominamy, lub mamy problem z nauką nowych rzeczy. Naukowcy jednak wskazują, że nie jest to proces, nieunikniony.

Przede wszystkim należy postawić na dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, spożywać więcej warzyw i owoców oraz unikać przetworzonej żywności, a także zrezygnować z palenia papierosów i nadużywania alkoholu. 

Neurolodzy zalecają, aby zadbać o rezerwę poznawczą, czyli sprawić, że mózg otrzymuje nowe bodźce. Pomocne są podróże, poznawanie nowych ludzi, rozwiązywanie łamigłówek, uczenie się języków, czy układanie skomplikowanych puzzli.

Objawy zaburzeń funkcji poznawczych

Specjaliści z Mayo Clinic wskazują, że objawy łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych obejmują głównie problemy z osądem, pamięcią czy językiem. Niemniej nie wpływają one w znacznym stopniu na codzienne funkcjonowanie. Natomiast warto zwrócić uwagę, czy nie występują symptomy wymienione poniżej, a jeżeli ich ilość i częstotliwość się nasila, to należy skonsultować się z neurologiem.

Objawy łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych to:

  • częstsze zapominanie,
  • pomijanie spotkań,
  • utrata wątku myślowego,
  • problemy ze śledzeniem rozmowy,
  • problemy ze znalezieniem właściwego słowa,
  • trudności z podejmowaniem decyzji,
  • problemy ze znalezieniem drogi w miejscach, które dobrze znamy,
  • słaba ocena sytuacji,
  • zaburzenia nastroju,
  • lęk,
  • agresja.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki