Sztuczna kość będzie produkowana w Polsce - sukces wynalazku polskich naukowców
Wynalezienie sztucznej kości zespół naukowców pod kierownictwem prof. Grażyny Ginalskiej ogłosił już siedem lat temu, ale dopiero teraz sztuczna kość ma szansę pojawić się na medycznym rynku i pomóc potrzebującym pacjentom.
Sztuczna kość została opracowana przez zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Grażyny Ginalskiej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. A wszystko zaczęło się od tego, że asystentka prof. Ginalskiej - dr Anna Belcarz miała wyjątkowego pecha. Próbując zeskoczyć z łodzi na pomost, uderzyła o jego krawędź, a jedna z desek wbiła jej się w nogę. Kość była zmiażdżona, brakowało niektórych fragmentów. Po kilku tygodniach leczenia prof. Ginalska spotkała się z ortopedami leczącymi dr Belcarz i razem ze swoim zespołem przystąpiła do trwającej dwa lata pracy nad sztuczną kością.
W rezultacie, przed siedmiu laty zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod kierownictwem prof. Grażyny Ginalskiej ogłosił wynalezienie kościozastępczego biomateriału implantacyjnego nowej generacji dla medycyny regeneracyjnej, popularnie nazywanego właśnie sztuczną kością. Nad wynalazkiem pracowały cztery kobiety: prof. Grażyna Ginalska, dr Anna Belcarz - obie z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prof. Anna Ślósarczyk i mgr inż. Zofia Paszkiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Wynalazek, który otrzymał Prix Galien 2016 w kategorii innowacyjne odkrycie naukowe może zrewolucjonizować metody leczenia w ortopedii, chirurgii urazowej i stomatologicznej. Aby sfinansować badania prekliniczne, w 2011 r. senat UM zaakceptował utworzenie spółki Medical Inventi. Uniwersytet i naukowcy wnieśli do niej patenty oraz prawa do nich i zaczęli pozyskiwać granty.
Obecnie sztuczna kość ma szansę wejść w fazę wdrożenia do produkcji. Zarówno zespół wynalazców, jak i lubelski biznesmen Maciej Maniecki, zaangażowany w pozyskiwanie środków i inwestorów uważają, że sztuczna kość powinna być produkowana w Polsce – ma być dostępna dla polskich pacjentów już w 2019 r. W 2020 r. spółka planuje wejście na rynek niemiecki, austriacki i szwajcarski, rok później produkt ma być dostępny w szpitalach w większości krajów UE.
Z czego jest zbudowana i jak działa sztuczna kość?
Jednym ze składników sztucznej kości jest hydroksyapatyt, który stanowi także budulec kości naturalnej. Struktura sztucznej kości również jest zbliżona do tej, jak wygląda "prawdziwa": ma białą i twardą powierzchnię, jest elastyczna. Aby uniknąć zakażeń w jej obrębie, można nawet nasączać sztuczną kość antybiotykami. Można ją także suszyć, moczyć, a nie zmieni swoich właściwości. Sztuczna kość nie ma też powodować żadnych skutków ubocznych.
Porady eksperta