Sztuczna inteligencja rodem z Gdyni pomoże lekarzom diagnozować COVID-19

2020-04-27 13:24

Wiele badań wskazuje, że obraz widoczny w czasie tomografii pomaga zdiagnozować zakażenie koronawirusem. To dlatego, że zmiany przez niego wywołane są bardzo charakterystyczne. Jednak opisanie wyników tomografii jest czasochłonne. Stąd powstał pomysł, by do gry wprowadzić sztuczną inteligencję. Jego realizacją zajął się polski startup z Gdyni - BrainScan.ai.

Sztuczna inteligencja rodem z Gdyni pomoże lekarzom diagnozować COVID-19
Autor: Getty Images Wiele badań wskazuje, że obraz widoczny w czasie tomografii pomaga zdiagnozować zakażenie koronawirusem.

Eksperci wskazują, że zakażenie koronawirusem daje bardzo specyficzny obraz w badaniu tomografii komputerowej klatki piersiowej. Radiolodzy natomiast wskazują , że wcale nie jest łatwo wykryć zmiany typowe dla COVID-19. Do tego analiza wyników badania jest bardzo czasochłonna. Nie wystarczy bowiem po prostu stwierdzić - tak, to jest zakażenie koronawirusem. Trzeba ocenić, jak bardzo zajęte są płuca i jakie w związku z tym są rokowania.

- Badania nad sztuczną inteligencją w analizie obrazów TK realizowane przez polski startup BrainScan.ai wskazują, że głębokie sieci neuronowe są w stanie wychwycić bardzo subtelne różnice pomiędzy poszczególnymi obrazami - mówi Marek Trojanowicz, członek zarządu BrainScan.ai. - To zdecydowanie ułatwi radiologom szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie pacjentów z COVID-19. A w konsekwencji wszystkim medykom leczenie pacjentów.

- Potrzebę zastosowania wyników naszych badań w diagnostyce COVID-19 wskazali zarówno lekarze radiolodzy, jak i lekarze innych specjalności, świadomi problemów z testami genetycznymi - podkreśla prezes firmy BrainScan.ai, Robert Kitłowski. - W wielu szpitalach na północy Włoch TK stało się ważnym narzędziem diagnostycznym podczas epidemii SARS-CoV-2.

Co daje wprowadzenie sztucznej inteligencji do walki z COVID-19?

Praktycznym aspektem projektu jest przede wszystkim znaczne skrócenie i maksymalne zautomatyzowanie pracy lekarza radiologa podczas analizy badań pacjentów z COVID-19. Badanie kliniczne przeprowadzone będzie na kilkuset osobowej grupie pacjentów. Obecnie jedynie kilka grup badawczych na świecie zajmuje się tą prężnie rozwijającą się technologią.

- Analiza badania TK klatki piersiowej pod kątem COVID-19 może być znacznie szybsza dzięki naszemu systemowi - powiedział Szymon Korzekwa, dyrektor R&D w BrainScan.ai. - Praktycznym aspektem tego projektu będzie, w pierwszej fazie, uruchomienie systemu w 8 szpitalach w Polsce

BrainScan.ai jest wiodącym polskim i europejskim start'upem zajmującym się zastosowaniem metod sztucznej inteligencji w radiologii. Rozwiązanie spółki zostało nagrodzone złotym medalem podczas dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego (RSNA), o którego zdobycie konkurowało 1345 najlepszych zespołów AI z całego świata.

Sonda
Czy boisz się, że się zarazisz koronawirusem?

Przeczytaj też:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki