Sztuczna inteligencja może przewidzieć, kto będzie miał zawał. Wykryje ryzyko nawet 10 lat wcześniej
Wpływ sztucznej inteligencji na naukę, kulturę i sztukę jest niezaprzeczalny. Kluczowe jest konstruktywne wykorzystanie korzyści, jakie może przynieść AI, przy jednoczesnej redukcji związanego z nią ryzyka. Nowe badania nad możliwościami wykorzystywania AI w medycynie dowiodły, że odpowiednie modele AI są w stanie wykrywać ryzyko zawału serca na długo przed lekarzami.
AI przewiduje, kto i kiedy będzie miał zawał
Nawet 10 lat wcześniej – z takim wyprzedzeniem sztuczna inteligencja może diagnozować ryzyko zawału. Naukowcy liczą, że wykorzystanie odpowiednich algorytmów może umożliwić „współpracę” medyków ze sztuczną inteligencją, co pozwoli na szybszą i skuteczniejszą diagnostykę pacjentów. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma „The Lancet”.
Zobacz też: Angiografia: wskazania, rodzaje, metody wykonywania, przebieg
AI określa ryzyko zawału skuteczniej niż dostępne metody diagnostyczne
Szczególny model sztucznej inteligencji pozwala na wykrywanie zawału o dekadę wcześniej niż badania angio-TK – donoszą brytyjscy naukowcy. Omawiany model AI testowano w kilku znaczących ośrodkach naukowych i medycznych na terenie Wielkiej Brytanii, takich jak Leicester, Liverpool, Milton Keynes, Oksford i Wolverhampton.
Tomografia naczyń krwionośnych, zwana angio-TK, to nieinwazyjne badanie oceniające stan naczyń krwionośnych. W badaniu można wykryć schorzenia, takie jak m.in. rozwarstwienie tętnic, zatorowość płuc, tętniaki, miażdżyca i stopień jej zaawansowania.
Za pomocą tego badania można także oszacować ryzyko zawału serca lub udaru mózgu – dwóch poważnych schorzeń, które mogą zagrażać życiu pacjenta.Chociaż badanie to w pewnym stopniu pomaga przewidzieć ewentualne choroby sercowo-naczyniowe, to w praktyce może nie zawsze wystarczająco wcześnie wykrywać zmiany, przez co pacjent nie otrzymuje np. profilaktycznej farmakoterapii.
Tu z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która może wskazać na obecność stanów zapalnych w naczyniach krwionośnych, nawet w przypadkach, gdy w badaniu angio-TK, za pomocą dotychczasowych narzędzi diagnostycznych, medycy nie są w stanie tych stanów wykryć.
Badanie wpływu stanów zapalnych tętnic na ryzyko zawału
W badaniu ORFAN (Oxford Risk Factors And Non-Invasive Imaging) wykorzystano model Caristo Diagnostics’ CaRi-Heart AI. Jak się okazało, sztuczna inteligencja wykrywała ryzyko zawału serca i ryzyko śmierci z przyczyn kardiologicznych nawet 20-30 razy częściej niż dotychczasowe badania, szczególnie w diagnostyce pacjentów ze stanami zapalnymi naczyń wieńcowych. Odpowiednio wczesne rozpoznanie tych stanów daje szansę na wdrożenie leczenia i tym samym zapobieżenie chorobie lub śmierci.
Oprócz wspomnianych badań obrazowych, przy szacowaniu ryzyka zawału i zgonu z powodów sercowo-naczyniowych, brane są pod uwagę takie czynniki jak waga pacjenta, wiek, styl życia, lipidogram oraz historia chorób kardiologicznych w rodzinie.