"Szpital św. Anny": Omdlenie klowna to nic śmiesznego. W życiu też nie lekceważ

2025-04-09 9:00

W 21. odcinku serialu "Szpital św. Anny" Zosia Konecka (Julia Kamińska), serialowa specjalistka medycyny ratunkowej, będzie próbowała rozstrzygnąć, dlaczego dochodzi do omdleń u mężczyzny pracującego jako klown. W realnym życiu utrata przytomności to też spore wyzwanie diagnostyczne.

Szpital św. Anny, odc. 21: omdlenie klowna
Autor: Michał Stawowiak / Fokusmedia.com.pl

W zasadzie omdlenie może zdarzyć się każdemu: wystarczy wyjść z domu bez śniadania, znaleźć się w dusznym pomieszczeniu, spożyć za mało płynów, doświadczyć silnych emocji...

A jednak ludzie nie mdleją masowo, a kiedy do zdarzenia dojdzie w miejscu publicznym, stan poszkodowanego nie poprawia się szybko, postępowaniem standardowym powinno być wezwanie pogotowia. Dlaczego?

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 12 Epilepsja

"Szpital św. Anny", odc. 21 - zagadki i dylematy

Kaśka Hajduk (Joanna Liszowska) po wypadku trafia do szpitala w ciężkim stanie. Po odzyskaniu przytomności docenia wsparcie przyjaciółek, a także męża, jednak reaguje złością na obecność Darii Bursztyn.

Widzowie dowiadują się po raz kolejny z tego serialu, że alergia to poważna sprawa (był odcinek z biegaczem we wstrząsie anafilaktycznym), tym razem za sprawą 19-latka, który zostaje pacjentem serialowego szpitala.

Poprawia się stan zdrowia ojca Zyty (Jolanta Fraszyńska), co umożliwia wszczepienie mu kardiowertera. Tadeusz jednak niespodziewanie odmawia operacji i znika ze szpitala.

Dr Mirosław Rogowski (Rafał Kosecki) opiekuje się 25-letnim motocyklistą po wypadku, który ma guza trzustki i wcześniej uciekł z oddziału onkologicznego. Po spotkaniu z Zytą decyduje się pozostać w szpitalu, lecz odmawia podjęcia leczenia.

W międzyczasie Zosia (Julia Kamińska) opiekuje się pacjentem pracującym jako klaun, który często omdlewa. Lekarka stara się zdiagnozować przyczynę jego stanu. Nie okazuje się to wcale proste.

Omdlenie - o czym może świadczyć

Omdlenie to nagła i krótkotrwała utrata świadomości, która może wystraszyć zarówno osobę jej doświadczającą, jak i świadków. Choć często nie jest groźne, zawsze wymaga wyjaśnienia i wykluczenia poważnych przyczyn.

Gdy do mózgu dociera zbyt mało krwi lub tlenu, dochodzi do omdlenia. Zwykle osoba, ktora go doświadcza, odzyskuje przytomność w ciągu kilku minut.

Przyczyny omdleń: co może wywołać utratę przytomności?

Wystarczą silne emocje, stres, strach, lęk, by doszło do omdlenia. Niektóre osoby reagują tak nawet na konkretne bodźce, np. widok krwi.

Chwilowa utrata przytomności jest możliwa przy odwodnieniu - zdarza się często, ze ktoś mdleje w tłumie, w upalny dzień.

Zemdleć można też z powodu zbyt gwałtownego wstawania czy spadku cukru, np. wtedy, gdy jesteśmy na nieracjonalnej diecie odchudzającej.

A jednak, jak przypomina Podkarpackie Centrum Ratownictwa Medycznego, chociaż omdlenie zwykle szybko mija bez śladu, może być sygnałem poważnych chorób.

Omdlenia bywają związane z zaburzeniami rytmu serca (tachykardia, bradykardia) lub chorobami serca i naczyń krwionośnych (np. nadciśnienie płucne, rozwarstwienie aorty). Zdarzają się przy cukrzycy, niewydolności nerek, mogą oznaczać, że szkodzą ci przyjmowane leki. Przyczyn jest naprawdę wiele - to choćby wszelkie stany wyniszczające organizm, w tym też nowotwory.

Epizod omdlenia na pewno trzeba skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, nawet jeśli objawy ustąpiły bardzo szybko. Bywa jednak, że konieczne jest wezwanie od razu pogotowia.

Pierwsza pomoc - masaż serca

Pierwsza pomoc przy omdleniu: Jak reagować, gdy ktoś traci przytomność?

Udzielenie pierwszej pomocy osobie, która zemdlała, jest kluczowe - czasem to ono wystarcza, by wszystko wróciło do normy.

Oto zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku omdlenia:

  • Przede wszystkim nie panikuj.
  • Ułóż osobę nieprzytomną na plecach, na płaskiej powierzchni.
  • Unieś jej nogi do góry (około 30 cm) – to pomoże zwiększyć dopływ krwi do mózgu.  Później ułóż osobę poszkodowaną w pozycji bocznej bezpiecznej.
  • Poluzuj ciasne ubrania, takie jak krawat, pasek czy kołnierzyk i upewnij się, że jest swobodny dostęp do świeżego powietrza
  • Delikatnie potrząśnij osobą nieprzytomną lub zawołaj ją, aby sprawdzić, czy odzyskuje przytomność.
  • Sprawdź, czy osoba oddycha. Jeśli nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, uciskaj chociaż klatkę piersiową (więcej na ten temat mówią ratownicy TUTAJ).
  • Osobie, która odzyskała przytomność, nie pozwalaj wstawać natychmiast. Zostaw ją w pozycji leżącej przez kilka minut, aby uniknąć ponownego omdlenia.  
  • Pozostań z nią do czasu przybycia pomocy lub do momentu, aż całkowicie dojdzie do siebie.
  • Gdy poczuje się lepiej, możesz pomóc jej usiąść i powoli wstać.

Kiedy wzywać pogotowie:

  1. nieprzytomny nie odzyskuje przytomności w ciągu jednej minuty
  2. jeśli jest to pierwsze omdlenie danej osoby i nie jest znana prawdopodobna przyczyna,
  3. zdarzeniu towarzyszy ból w klatce piersiowej, duszność lub inne niepokojące objawy.
QUIZ: Na co chorowali bohaterowie serialu "Na Wspólnej". Dasz radę?
Pytanie 1 z 14
Ela, ukochana Igora (Jakub Wesołowski), zmarła:

Diagnostyka omdleń: Jak znaleźć przyczynę problemu?

W zależności od tego, jak przebiegło samo omdlenie, osoba, która go doświadczyła trafia do szpitala lub do lekarza ambulatoryjnie.

Trzeba wykonać wiele badań, by ustalić przyczynę omdleń. Są jednak konieczne, bo bez prawidłowej diagnozy nie ma skutecznego leczenia. To dlatego serialowa lekarka tak się męczy ze swoim pacjentem.Standardowo w diagnostyce omdleń wykonuje się wiele badań, w tym morfologię krwi, poziom glukozy, elektrolitów, enzymy wątrobowe, badania toksykologiczne, pomiar ciśnienia w pozycji leżącej i stojącej, a także monitorowanie ciśnienia przez 24 godziny (Holter RR), badanie EKG i Holter EKG, test pochyleniowy.

Wskazana bywa też echokardiografia, tomografia komputerowa głowy, próby wysiłkowe, EEG, badanie dna oka, czasem rezonans magnetyczny.

Czasem można mieć szczęście i szybko z diagnozą trafić, a kiedy indziej trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zosia Konecka w końcu ustali, co jest mdlejącemu mężczyźnie. Będzie spore zaskoczenie.

Poradnik Zdrowie Google News

"Szpital św. Anny" - co to za serial

"Szpital św. Anny", nowy serial medyczny TVN, ma pokazywać, że "istnieje prawdziwe siostrzeństwo i kobieca solidarność". Wątkiem głównym są wzajemne relacje sympatycznych lekarek i medyczek, a także ich codzienne troski, uczuciowe perypetie, trudności w łączeniu życia zawodowego i osobistego.

Każdy odcinek serialu to też ciekawe przypadki medyczne, często skomplikowane i zaskakujące. Podążając za lekarkami, przyglądamy się emocjonującej i trudnej pracy na SOR-ze, podnoszącej adrenalinę jeździe w karetce czy dyżurze na kardiologii, gdzie każdego dnia odbywa się walka o życie.

Jest więc okazja nie tylko dowiedzieć się więcej o kobiecej duszy czy pracy w szpitalu, ale po prostu w przystępnej formie nauczyć czegoś bardzo przydatnego i podanego w przystępnej formie z zakresu medycyny, pierwszej pomocy, profilaktyki itd.

Nowe odcinki emitowane są od poniedziałku do środy o 17.40 w TVN. Premiera odcinka 21: 9 kwietnia 2025 r.

ODKRYWCZYNIE ZNACZEŃ horoskopy hieroglify hasztagi
Sylwia Dominik: Moja droga do ASTROLOGII. ODKRYWCZYNIE ZNACZEŃ

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki