Szpital św. Anny, odc. 22: Znika mężczyzna z tętniakiem aorty. Ile jest czasu na ratunek?
W serialu, jak w życiu, diagnoza: "tętniak aorty" budzi grozę, szczególnie że pacjent w "Szpitalu św. Anny", który ma być poddany operacji, znika. Czy faktycznie jest taką "tykającą bombą"? Dlaczego niektórych tętniaków nie operuje się wcale i czy serialowe objawy to standard?

"Szpital św. Anny", odc. 22. Prawniczka Kai (w tej roli Ada Szczepanik) i Zosi (Julia Kamińska) prosi je, aby odnalazły inne kobiety molestowane przez Wrońskiego. Chce, żeby dziewczyny nagrały apel i zamieściły go w Internecie.
Zakochani Kaja i Wojtek (grany przez Mateusza Mosiewicza) jadą razem do szpitala. Po drodze spotykają mężczyznę, który dosłownie słania się na nogach i muszą mu pomóc.
Szybko okazuje się, że mężczyzna zabrany z ulicy ma tętniaka aorty i musi być pilnie operowany. Tymczasem mężczyzna znika, a Kaja i Wojtek rozpoczynają poszukiwania.
Diagnoza "tętniak aorty", nie w serialu, a w życiu, przez wiele osób traktowana jest niemal jak wyrok. Słusznie? Rozpoznasz objawy tego stanu?
Tętniak aorty - co to takiego i jakie są jego przyczyny
Tętniak aorty to groźne, często bezobjawowe, schorzenie, polegające na miejscowym poszerzeniu aorty, czyli głównej tętnicy w organizmie. Aorta, niczym pień drzewa, rozprowadza krew z serca do wszystkich narządów. Jej nadmierne poszerzenie, czyli tętniak, zagraża życiu, ponieważ ściana naczynia staje się słabsza i może pęknąć.
Najczęstszą przyczyną tętniaka jest miażdżyca - to kolejny powód, dla którego nie wolno lekceważyć tej choroby i jej wszystkich przyczyn, nie tylko wysokiego cholesterolu.
Inne czynniki sprzyjające tętniakom to groźne infekcje (np. kiła, infekcyjne zapalenie wsierdzia), niektóre choroby autoimmunologiczne, zespoły genetyczne, urazy (rzadko).
Do czynników ryzyka zaliczamy: wiek powyżej 55 lat, palenie papierosów, rodzinne występowanie tętniaków, choroby serca i naczyń, ale tętniaki zdarzają się nawet u dzieci.
Tętniaki mają tendencję do powiększania się, a ich pęknięcie jest stanem nagłym, wymagającym natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Pierwsza pomoc - to trzeba wiedzieć
Tętniak aorty - jak wyglądają objawy
Serialowi lekarze ze "Szpitala św. Anny" rozpoznali wstępnie tętniaka u swojego pacjenta na podstawie objawów, w tym silnego bólu. Jak jest w rzeczywistości? Jak objawia się tętniak aorty?
Niestety, tętniak aorty często rozwija się bezobjawowo przez długi czas, co czyni go szczególnie niebezpiecznym. Niekiedy dopiero pierwszym sygnałem ostrzegawczym są powikłania związane z oderwaniem się skrzepliny z tętniaka. Na co więc zwracać uwagę?
Objawy, które mogą wskazywać na tętniaka aorty:
- Nagłe, silne bóle: ból w klatce piersiowej lub plecach (często opisywany jako przeszywający, stały).
- ból brzucha (gniotący, w okolicy pępka lub podbrzusza), niepokojący, nietypowy, silny ból głowy.
- Problemy z krążeniem: zimne, blade lub sine palce stóp (tzw. zespół niebieskich palców), ból nóg podczas chodzenia (niedokrwienie kończyn dolnych).
- Inne objawy: przewlekła chrypka (trudności z mówieniem) lub kaszel, duszność (problemy z oddychaniem, zaburzenia połykania (dysfagia), nieuzasadnione zaczerwienienie twarzy i szyi, nudności.
Łagodniejsze, nietypowe objawy, po prostu wyjaśnij z lekarzem pierwszego kontaktu. pamiętaj jednak, ze w przypadku pęknięcia tętniaka potrzebna jest natychmiastowa pomoc! Nie wahaj się jej wzywać przy nagłym, rozrywającym bólu w klatce piersiowej lub brzuchu.
Objawy wstrząsu (szybkie bicie serca, zawroty głowy i osłabienie, spadek ciśnienia krwi i wreszcie utrata przytomności) nie powinny pozostawiać wątpliwości dla chorego i otoczenia, że konieczne jest wezwanie pogotowia.
Tętniak aorty serialowego pacjenta Kai i Wojtka grozi pęknięciem w każdej chwili. Wówczas pomoc choremu jest trudniejsza niż wtedy, gdy naczynie jeszcze jakoś się trzyma, stąd warto sprawdzić, czy lekarze zdążą wkroczyć na czas.
Będzie okazja już 14 kwietnia o 17.40 - to czas premiery odcinka 22 w TVN. Przedpremierowo można oglądać niektóre odcinki serialu w "Playerze".
"Szpital św. Anny" - co to za serial
"Szpital św. Anny", serial od niedawna emitowany w TVN, ma pokazywać, że "istnieje prawdziwe siostrzeństwo i kobieca solidarność", w pracy i w życiu. My w "Poradniku Zdrowie" szukamy w nim czegoś jeszcze - edukacji zdrowotnej, prawdziwego obrazu pracy medyków, i jak na razie nie rozczarowuje w tym wymiarze, chociaż to wciąż świat nieco polukrowany, zapewne ku pokrzepieniu serc.
Wątkiem głównym są wzajemne relacje sympatycznych lekarek i medyczek, a także ich codzienne troski, uczuciowe perypetie, trudności w łączeniu życia zawodowego i osobistego.
Zyta (Jolanta Fraszyńska), Kaśka (Joanna Liszowska), Zosia (Julia Kamińska), Kaja (Ada Szczepaniak) i Marta (Klaudia Koścista) każdego dnia ratują ludzkie życie, stawiają trudne diagnozy, podejmują decyzje, od których zależy los pacjentów.
Kobiety pracują w ekstremalnych warunkach. Na dyżurze muszą być opanowane, pewne siebie oraz na wskroś profesjonalne. Jednak gdy zrzucają lekarski fartuch, stają się na powrót sobą - kobietami - matkami, żonami, córkami, siostrami, które, jak wszyscy, mierzą się z szarą codziennością i problemami.
Każdy odcinek serialu to też ciekawe przypadki medyczne, często skomplikowane i zaskakujące, ale właśnie takie bywa życie. Podążając za lekarkami, przyglądamy się emocjonującej i trudnej pracy na SOR-ze, podnoszącej adrenalinę jeździe w karetce czy dyżurze na kardiologii, gdzie każdego dnia odbywa się walka o życie.
Jest więc okazja nie tylko dowiedzieć się więcej o kobiecej duszy czy pracy w szpitalu, ale po prostu w przystępnej formie nauczyć czegoś bardzo przydatnego i podanego w przystępnej formie z zakresu medycyny, pierwszej pomocy, profilaktyki itd.