Szokujące odkrycie w Izraelu. Wychodowali ludzki zarodek bez użycia plemników i komórek jajowych

2023-09-08 10:21

Naukowcy z Izraela osiągnęli sukces w hodowli repliki ludzkiego embrionu, która, według ich opisu, przypomina typowy 14-dniowy zarodek, bez konieczności wykorzystywania plemników, komórek jajowych ani macicy. To znaczący przełom, który może przyczynić się m.in. do lepszego zrozumienia źródeł chorób genetycznych.

Szokujące odkrycie w Izraelu. Wychodowali ludzki zarodek bez użycia plemników i komórek jajowych
Autor: Getty Image

Naukowcy z Izraela osiągnęli przełom w dziedzinie badań genetycznych. Udało im się stworzyć doskonały model ludzkiego zarodka w 14. dniu rozwoju bez użycia komórki jajowej czy plemników. Badacze wyprodukowali zarodek ludzki bez używania komórki jajowej i plemnika. W nowatorskim doświadczeniu uzyskali strukturę podobną do 14-dniowego embrionu ludzkiego. Ten sztucznie stworzony embrion produkował nawet hormony, które potwierdziły pozytywny wynik testu na obecność ciąży.

Poradnik Zdrowie: Żyję z SM

Wyhodowali bez użycia plemników i komórek jajowych

W laboratoriach Instytutu Naukowego Weizmanna naukowcy prowadzą badania mające na celu bardziej szczegółowe poznanie procesów zachodzących w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu komórki jajowej. Przemiana zygoty w zarodek, a następnie w płód, to kluczowe momenty, które często wiążą się z poronieniem oraz potencjalnymi wadami wrodzonymi. Ta faza jest jednocześnie nadal słabo poznana.

Embrion wyprodukowany w warunkach laboratoryjnych istotnie różni się od typowego embrionu, który powstaje w wyniku połączenia komórki jajowej i plemnika. Zespół naukowców pod kierownictwem Jacoba Hanny wykorzystał komórki macierzyste, które zostały zaprogramowane, aby mogły przekształcić się w dowolny rodzaj tkanki. W kolejnym etapie eksperymentu użyto substancji chemicznych, aby komórki przekształciły się w odpowiednie typy komórek, takie jak epiblasty (które normalnie przekształcają się w prawdziwy zarodek, a potem płód), trofoblasty, hipoblasty oraz pozazarodkowe komórki mezodermy.

Szokujące doświadczenie

Naukowcy połączyli 120 takich komórek i pozostawili im swobodę rozwoju. W jednym przypadku na sto mieszanka sama z siebie zaczęła przekształcać się w strukturę przypominającą ludzki embrion. Wyniki swoich badań grupa izraelskich naukowców opublikowała w czasopiśmie naukowym "Nature" i opisała to jako pierwszy "kompletny" model zarodka, który naśladuje wszystkie istotne struktury wczesnego embrionu. Kierownik zespołu zauważył, że jest to "rzeczywiście kompletny ludzki zarodek w 14. dniu rozwoju".

Nowe perspektywy w terapii chorób genetycznych

Odkrycie izraelskich naukowców rzuca nowe światło na potencjał komórek macierzystych i otwiera nowe możliwości w leczeniu chorób genetycznych. Jak podkreślił profesor Alfonso Martinez Arias z Uniwersytetu Pompeu Fabra w Barcelonie, stworzenie tego modelu embrionu "otwiera drzwi do badania procesów, które legły u podstaw kształtowania się planu ciała człowieka".

Czy powinniśmy być zaniepokojeni?

Tworzenie ludzkiego embrionu w laboratoriach może prowadzić do kontrowersji związanych z etyką i prawem. Naukowcy zaznaczają, że chociaż replika zarodka jest doskonała, nie jest możliwe jej przeniesienie do błony śluzowej macicy - jej rozmiar jest zbyt duży, aby mogła osiedlić się w organizmie kobiety.

Obecnie prawo nie pozwala na hodowanie zarodków przez więcej niż 14 dni, co eliminuje obawy, że najnowsze odkrycia mogą otworzyć drogę do zapłodnienia wyłącznie w warunkach laboratoryjnych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki