Szkodliwy jak azbest. Młodzi ludzie tracili życie produkując kuchenne blaty
W ostatnim czasie masowo wkraczał do naszych domów pewien surowiec, który został zakazany w Australii. Gościł głównie w mieszkaniach urządzanych w modnym stylu glamour. Okazało się, że choć modny i trwały kamień jest wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia. Szczególnie osób, które pracowały przy jego obróbce.
W Australii od 2024 roku obowiązuje zakaz stosowania kamienia technicznego. Surowiec był wykorzystywany do produkcji blatów, które montowano nie tylko w kuchniach czy łazienkach. Dziś wiemy, dlaczego okazał się niebezpieczny dla zdrowia.
Kamień dekoracyjny szkodliwy jak azbest
Kamień konstrukcyjny określany również jako techniczny, czy dekoracyjny to materiał, który powstaje w wyniku połączenia kilku składników. Głównym materiałem (stanowi 90 proc. masy) jest kwarc, reszta to metale i szkło. Okazuje się, że praca przy tworzeniu tego typu blatów jest niemal tak szkodliwa jak w przypadku przebywania w otoczeniu azbestu.
Australijskie media informują, że decyzja o zakazie dalszej produkcji była pokłosiem wieloletnich obserwacji i dyskusji w tym zakresie. Problem dostrzeżono kiedy w 2015 roku jeden z pracowników zachorował na krzemicę. To długotrwała i przewlekła choroba płuc spowodowana wdychaniem pyłu krzemionkowego, który powstaje na skutek prac z kamieniem technicznym. Z czasem dochodzi do zwłóknienia narządów oraz śmierci.
- Od tego czasu zdiagnozowano setki kolejnych przypadków, a ABC ujawniło wczoraj, że istnieje prawie 700 zaakceptowanych roszczeń o odszkodowanie dla pracowników z tytułu krzemicy. Coraz więcej dowodów wskazujących na niebezpieczeństwa związane z pyłem krzemionkowym sprawiło, że zyskał on mrożący krew w żyłach przydomek "azbestu lat 2020” - informują australijskie media.
CZYTAJ TEŻ: Sięganie po e-papierosy może skończyć się śmiercią. "Krwawienie do pęcherzyków płucnych"
Krzemica - poważny problem młodych pracowników
Australijska rządowa agencja ds. zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, (Safe Work Australia), zbadała kwestię występowania krzemicy i przedstawiła ważne ustalenia w raporcie, który został opublikowany w październiku minionego roku.
Jak wskazują lokalne media, z treści raportu wynika, że pracownicy przemysłu kamieniarskiego zapadają na krzemicę nieproporcjonalnie często w porównaniu do innych branż. Większość osób, u których rozwinęła się krzemica, miała mniej niż 35 lat. Odnotowano także, że choroba postępowała szybciej u pracowników, którzy obrabiali i czyścili kamień. Grupa ta wykazywała również wyższy wskaźnik śmiertelności.
W związku z powyższymi ustaleniami Australia jest pierwszym krajem, który wprowadził zakaz produkcji i sprzedaży blatów kwarcowych (konglomeratu kwarcowego).
Czym jest krzemica? Objawy nie pojawiają się od razu
Krzemica to choroba spowodowana wdychaniem pyłu krzemionkowego, który może osadzać się w płucach. Osoby narażone na tego typu drobinki początkowo mogą nie odczuwać żadnych dolegliwości. Z czasem jednak pojawiają się pierwsze objawy krzemicy takie jak:
- duszności,
- ból w klatce piersiowej,
- kaszel,
- zmęczenie.
Natężenie objawów zależne jest od częstotliwości przebywania w miejscu, gdzie występuje wspomniany pył. W sytuacji, kiedy pracownik nieustannie pracuje w szkodliwych warunkach, choroba postępuje bardzo szybko i może prowadzić do przedwczesnej śmierci.