Szef WIM należy przyspieszyć proces szczepień. „Natura nie znosi próżni, a wirus mutuje”

2021-03-29 15:42

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego prognozuje, że wkrótce dzienna liczba zakażeń wyniesie więcej niż 40 tys. Według niego ważna jest edukacja, jak należy postępować w przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Szef WIM należy przyspieszyć proces szczepień. „Natura nie znosi próżni, a wirus mutuje”
Autor: Getty Images

Prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego stwierdził, że należy „edukować społeczeństwo jak zachowywać się praktycznie i odpowiedzialne w przypadku zakażenia” wirusem SARS-CoV-2”. Z powodu pandemii zostały między innymi zaniechane badania profilaktyczne czy porzucone nawyki zdrowego stylu życia. W ocenie eksperta prognozuje to, że ofiar walki z COVID-19 może być znacznie więcej, niż obecnie szacowano.

W opinii szefa WIM termin wystąpienia trzeciej fali koronawirusa oraz jej charakter i skutki w dużej mierze były do przewidzenia. Jak wyjaśnił prof. Grzegorz Gielerak, można było analizować przebieg etiologicznie podobnych sezonowych zdarzeń epidemicznych i prowadzić prognozy. Do tego miałaby też dojść obserwacja zmian zjadliwości patogenu, jakie miały miejsce w krajach czy relacjach, z którymi Polska stosowała przez długi czas zasadę swobodnego przepływu osób.

Prognozy rozwoju pandemii

Ekspert stwierdził, że trzeba przygotować się na największą liczbę zakażonych od początku pandemii COVID-19. Może nawet wynieść ponad 40 tys. przypadków zachorowań dziennie. Ta dynamika wzrostu wiąże się też z tym, że zwiększy się liczba hospitalizacji i dzienna liczba zgonów. Prof. Grzegorz Gielerak podkreślił w swojej wypowiedzi, że będzie też rosła liczba ozdrowieńców. Razem z zaszczepionymi stworzą grupę niepodatną na zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Szef WIM stwierdził, że proces szczepień przeciw COVID-19 należy przyspieszyć program szczepień, ponieważ „natura nie znosi próżni, a wirus mutuje”. Przypomniał też, że w przypadku znikającej odporności będzie konieczne „uruchomienie programu szczepień przypominających, w tym wielowariantowych”. Według niego „warto już dziś rozpocząć intensywne działania, które mają na celu wykształcenie krajowych kompetencji w produkcji szczepionek”.

Źródło: PAP

Co należy zrobić, żeby szybko zakończyć pandemię? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki