Szczepionki wobec wariantu Delta. Jaka jest ich skuteczność?

2021-07-22 16:47

Pojawiły się nowe ustalenia naukowców ws. szczepionek przeciw COVID-19 firm Pfizer/BioNTech i AstraZeneka. Zbadali te preparaty pod kątem ochrony przed wariantem koronawirusa Delta. Sprawdź, do jakich wniosków doszli!

EMA wydała raport. Szczepionka AstraZeneca może być podawana osobom powyżej 18. roku życia
Autor: Getty Images

Według naukowców z Public Health England (PHE) szczepionki na koronawirusa: Pfizer/BioNTech i AstraZenka wykazują skuteczność przeciwko wariantowi Delta (dawniej wariantowi indyjskiemu), który szaleje na całym świecie. Tylko warunkiem jest pełne szczepienie.

O tym, że jedna dawka szczepionki zarówno Pfizera/BioNTech, jak i AstraZeneki, nie zapewnia wystarczającej ochrony, naukowcy przekazali w rozmowie dla tygodnika „New England Journal of Medicine”.

Skuteczność szczepionek Pfizer/BioNTech i AstraZeneka. Która lepiej chroni?

Skuteczność szczepionki amerykańskiego koncernu Pfizer/BioNtech po dwóch dawkach wobec wariantu Delta wynosi 88 proc. Chroni natomiast lepiej (93,7 proc.) przed wariantem Alfa tzw. wariantem brytyjskim.

Jeśli chodzi o szczepionkę brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneka, to wykazuje skuteczność po pierwszej i drugiej dawce wobec Delta na poziomie 67 proc. Jej skuteczność jednak wzrosła. Ze wcześniejszych badań wyszło, że preparat ten chroni w 60 proc. w przypadku wariantu Delta, a 74, 5 proc. – w przypadku Alfa.  

Badacze stwierdzili też w poprzednich analizach, że jedna dawka szczepionki obu producentów przeciwko wariantowi Delta jest skuteczna w 33 proc. Obecnie ocena skuteczności tych preparatów różni się minimalnie: skuteczność jednej dawki Pfizera/BioNTech jest na poziomie 36 proc., a AsteZeneki – 30 proc.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki