„Szczepionka przeciw otyłości” wkrótce w Wielkiej Brytanii. Zastrzyk raz w tygodniu chroni też przed cukrzycą

2022-09-13 13:44

15 proc. masy ciała – tyle średnio stracili na wadze uczestnicy badania leku na cukrzycę i przeciw otyłości, który właśnie został dopuszczony do stosowania w Anglii. Lek ten, jak sugerują medialne doniesienia, wkrótce ma trafić do powszechnego użycia jako remedium na epidemię otyłości i cukrzycy typu 2 w tym kraju.

„Szczepionka przeciw otyłości” wkrótce w Wielkiej Brytanii. Zastrzyk raz w tygodniu chroni też przed cukrzycą
Autor: Getty Images

Otyłość to powszechny problem we wszystkich krajach Europy. Z raportu WHO wynika, że w naszym regionie świata najwyższy odsetek osób dorosłych z nadwagą i otyłością ma Malta, a drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania. Z danych NHS wynika, że w Wielkiej Brytanii otyła jest już nawet co czwarta dorosła osoba.

Ma to określone konsekwencje dla zdrowia, w tym tak poważne, jak choroby kardiologiczne, czy cukrzyca typu 2, na którą w Wielkiej Brytanii choruje już około pięciu milionów osób. W 90 proc. przypadków choroba ta spowodowana jest właśnie niezdrowym stylem życia.

Nowy lek w walce z cukrzycą i otyłością w Anglii

W walce z narastającą epidemią otyłości i cukrzycy chorobliwie otyłym brytyjskim pacjentom pomóc ma nowy lek, Wegovy, który w tym kraju został niedawno dopuszczony do użycia jako lek przeciw otyłości. Ze wstępnych informacji wynika, że ma on być zalecany przez lekarzy tym otyłym pacjentom, którzy spełnią określone kryteria, wraz z dietą i zaleceniem większej aktywności fizycznej - a celem jest zapobieganie cukrzycy typu 2.

Substancją czynną leku jest semaglutyd – analog GLP1, czyli ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1, otrzymywany w komórkach Saccharomyces cerevisiae metodą rekombinacji DNA.

Lek ma formę pena wypełnionego płynem, który pacjent raz w tygodniu wstrzykuje podskórnie w skórę na brzuchu, ramionach lub udzie. Lek zmniejsza apetyt i, jak sugerują wyniki badań, pomaga stracić średnio 15 proc. masy ciała i o ponad połowę zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Wykazano to w dwóch badaniach – ich wyniki zaprezentowane zostaną wkrótce na dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Sztokholmie w Szwecji. Badaniami kierował dr Timothy Garvey. Jak stwierdził naukowiec, cytowany przez Daily Mail, średnia utrata masy ciała wynosząca 15 proc. jest wystarczająca, by zapobiec szerokiemu wachlarzowi powikłań otyłości, które obniżają jakość życia i źle wpływają na zdrowie. W pierwszym z cytowanych badań – badaniu STEP1 - 1961 osób z nadwagą i otyłością przez 68 tygodni otrzymywało semaglutyd w dawce 2,4 mg – lub placebo.

W drugim – badaniu STEP4 - cotygodniowe zastrzyki 2,4 mg semaglutydu przez 20 tygodni otrzymywało 803 pacjentów z nadwagą i otyłością, następnie część grupy nadal przyjmowała lek przez kolejne 48 tygodni, część zaś przeszła na placebo.

W celu przewidzenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 kolejnych lat naukowcy wykorzystali klasyfikację choroby kardiometabolicznej – bardzo dokładny miernik ryzyka tej choroby. Okazało się, że u uczestników badania STEP1, którzy przyjmowali semaglutyd w dawce 2,4 mg, ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu najbliższych 10 lat zmniejszyło się o 61 proc. Z kolei u uczestników badania STEP4 największe spadki ryzyka obserwowano wówczas, kiedy przyjmowali oni semaglutyd – u osób, które po 20 tygodniach przeszły na placebo wskaźnik ryzyka wzrósł do 15,4 proc.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość

Kiedy lek dostępny będzie w Polsce?

Póki co nie ma informacji na temat tego, kiedy lek Wegovy zostanie zatwierdzony do stosowania w krajach Unii Europejskiej, a więc i w Polsce. Obecnie w Polsce dostępne są dwa inne preparaty zawierające semaglutyd – jeden z formie wstrzykiwacza, drugi w tabletkach – a substancja czynna zarejestrowana jest w celu leczenia cukrzycy typu 2 w monoterapii u chorych, u których niewskazane jest stosowanie metforminy, lub w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy.

Substancją zarejestrowaną w Polsce i przeznaczoną do leczenia nadwagi i otyłości u dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia jest liraglutyd.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki