Doczekamy się szczepionki na raka? "Wierzymy, że stanie się to przed 2030"
Szczepionka przeciwnowotworowa będzie dostępna już za kilka lat? "Czujemy, że lekarstwo na raka lub na zmianę życia pacjentów z rakiem jest w naszym zasięgu” – powiedziała profesor Özlem Türeci, współzałożycielka firmy BioNTech podczas wywiadu dla BBC.
Nowa, przełomowa szczepionka przeciwnowotworowa być może będzie powszechnie dostępna w ciągu zaledwie ośmiu lat. - Wierzymy, że stanie się to na pewno przed 2030 r. – powiedziała dziennikarka Laura Kuenssberg w rozmowie z współzałożycielką firmy BioNTech.
Uğur Şahin i Özlem Türeci to małżeństwo, które założyło niemiecką firmę BioNTech, która wraz z Pfizerem opracowała szczepionki na COVID-19
Szczepionka na raka? Jest nadzieja
Według założycieli BioNTech, technologię mRNA, którą wykorzystano do stworzenia szczepionek przeciw COVID-19 można przekształcić w taki sposób, aby wytrenować układ odpornościowy do rozpoznawania i atakowania komórek nowotworowych. Prace nad szczepionką na raka w firmie BioNTech rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem pandemii.
To właśnie praca nad szczepionkami przeciwko COVID-19 dostarczyła naukowcom wielu nowych, cennych informacji i pozwoliła na lepsze zrozumienie sposobu, w jaki układ immunologiczny reaguje na technologię mRNA.
Para naukowców planuje zastosować zindywidualizowane podejście do szczepień, które wywoła odpowiedź immunologiczną w taki sposób, by jak najlepiej eliminować komórki nowotworowe.
W wywiadzie dla BBC prof. Türeci wyjaśniła również, że jako młoda lekarka miała doświadczenie w pracy na oddziałach onkologicznych, gdzie doznała frustracji z powodu braku możliwości leczenia pacjentów onkologicznych. Między innymi z tego powodu firma BioNTech rozpoczęła badania nad szczepionką na raka.
Wyzwanie dla nauki
Choć współzałożyciele pokładają ogromne nadzieje w nowej szczepionce podkreślają, że niezwykle trudno jest stworzyć preparat, który będzie skutecznie walczyć z różnymi rodzajami raka, nie atakując jednocześnie zdrowych komórek.
- Jako naukowcy wahamy się przed powiedzeniem, że będziemy mieć lekarstwo na raka. Mamy kilka przełomowych odkryć i będziemy nad nimi pracować - podkreśliła Türeci.