Szczepionka Moderna wobec wariantu Delta. Jaka jest jej skuteczność?
Szczepionka Moderna przeciw COVID-19 może być skuteczniejsza wobec wariantu Delta w porównaniu z preparatem Pfizer/BioNTech. Są to najnowsze ustalenia naukowców.
Na łamach portalu medRxiv ukazała się informacja, że „szczepionka mRNA firm Pfizer/BioNTech może być mniej skuteczna wobec wariantu Delta niż preparat opracowany przez Modernę”.
W badaniu było zaangażowanych ponad 50 tys. pacjentów z Mayo Clinic Health System (MCHSP) w Rochester (USA). Uczeni dowiedli, że skuteczność szczepionki Moderna spadła do 76 proc. w lipcu, gdzie już dominował wariant Delta (tzw. wariant indyjski). Na początku roku utrzymywała się na poziomie 86 proc. Jeśli chodzi o preparat Pfizer/BioNTech, to zdaniem naukowców jego skuteczność (określana w tym samym czasie) spadła z 76 proc. do 42 proc.
Nowe doniesienia naukowe skomentował dr Venky Soundararajan z firmy analitycznej Nference z Massachusetts. Zaznaczył, że „obie szczepionki pozostają skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji w związku z COVID-19”. Według niego w przypadku osób, które w tym roku zostały zaszczepione preparatem Pfizer/BioNTech lub Moderny, może być konieczne podanie zastrzyku przypominającego Moderny.
Co mówi inne badanie naukowe?
W innym badaniu natomiast podopieczni domu spokojnej starości w Ontario wytworzyli silniejsze reakcje immunologiczne, w szczególności na niepokojące warianty po szczepionce firmy Moderna niż po Pfizer/BioNTech. Zabrała głos w tym temacie Anne-Claude Gingras z Instytutu Badawczego im. Lunenfeld-Tanenbaum w Toronto, która stwierdziła, że „seniorzy mogą potrzebować większych dawek szczepionki, szczepionek przypominających i innych środków zapobiegawczych”.
Wnioski z najnowszych raportów naukowych skomentował rzecznik koncernu Pfizer. Jak przekazał, „trzecia dawka przypominająca może być potrzebna w ciągu 6-12 miesięcy po pełnym szczepieniu w celu utrzymania najwyższego poziomu ochrony”.
Źródło: PAP
Polecany artykuł: