Szczepionka AstraZeneca bezpieczna i skuteczna? Jest oficjalna decyzja EMA

2021-03-19 9:46

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną decyzję dotyczącą szczepionki firmy AstraZeneca. Preparat jest bezpieczny i skutecznie chroni przed chorobą wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2.

WHO zaleca szerokie zastosowanie szczepionki AstraZeneca. Dla seniorów też?
Autor: Getty Images

Jeszcze przed pojawieniem się decyzji EMA, organ nadzorczy Medicines & Healthcare Products Regulatory Agency wydał rekomendację zachęcającą do stosowania szczepionki firm AstraZeneca. Spośród osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca odnotowano 5 przypadków (w tym jeden śmiertelny) rzadko występującej zakrzepicy zatok żylnych mózgu w połączeniu z trombocytopenią. Podobnie sytuacja przedstawia się w Niemczech i Norwegii.

Ostatnio szczepionka AstraZeneca wywołała wiele emocji. Niektóre kraje wstrzymały nawet szczepienia tym preparatem w związku z obawami, że może powodować zakrzepy krwi. Po przeprowadzeniu analizy organ nadzorczy MHRA nie ustalił związku przyczynowo-skutkowego między tymi odnotowanymi przypadkami a szczepieniem preparatem AstraZeneca. Do tych zdarzeń dochodzi niezwykle rzadko, ale mimo to ich występowanie będzie nadal analizowane.

Na dzień dzisiejszy częstość występowania tych zdarzeń wśród zaszczepionych jest mniejsza niż 1 na milion przypadków. W opinii MHRA korzyści, jakie wynikają z podania szczepionki AstraZeneca, przewyższają nad potencjalnym ryzykiem. Proces szczepień powinien być kontynuowany, jak podkreśla brytyjski organ nadzorczy, ponieważ preparat jest skuteczny.

Szczepionka AstraZeneca powraca do łask

Po oficjalnej decyzji EMA niektóre kraje postanowiły wznowić szczepienia AstraZeneką. Do tych krajów zalicza się m.in. Francja, Niemcy, Włochy i Portugalia. Szczepionka ta ma powrócić do użytku, jak wynika z deklaracji władz tych państwa, w Hiszpanii, Holandii, Bułgarii, na Litwie, Łotwie i Cyprze.

Jak na razie ze swoją decyzją wstrzymują się jeszcze kraje skandynawskie – Szwecja, Norwegia oraz Dania. - Potrzebujemy kilku dni, aby przeanalizować opinię EMA i zdecydować, czy kontynuować szczepienia preparatem AstraZeneca - przekazał dyrektor szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson. Podobne stanowisko przyjęła szefowa norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Camilla Stoltenberg.

O swoich działaniach w sprawie preparatu AstraZeneca nie poinformowały jeszcze rządy państw takich jak: Austrii, Estonii, Islandii, Rumunii, Słowenii, Luksemburga, Indonezji oraz Tajlandii.

W Polsce obecnie w magazynach jest więcej dawek szczepionki AstraZenca w porównaniu do opracowanego wcześniej planu szczepień. O czym powiedział premier Mateusz Morawiecki, jednocześnie zachęcając „wszystkich obywateli do szczepień zgodnie z harmonogramem, procedurami”. - Ona może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 tak dobrze, albo niemal tak dobrze, jak inne szczepionki  - zapewnił szef rządu.

Źródło: PAP, MSLGROUP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki