Szczepienia przeciw COVID-19 będą odbywać się co roku? Szef KPRM wyjaśnia

2021-01-11 11:36

Od 27 grudnia 2020 roku trwa Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, który został podzielony na cztery etapy. Rząd chce zaszczepić w tym roku jak najwięcej Polaków i przygotować system na następne lata. Czego w takim razie możemy się spodziewać?

Szczepienia przeciw COVID-19 będą odbywać się co roku?
Autor: Getty Images

O, to kiedy trzydziestoletni Polacy zostaną zaszczepieni przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, odpowiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk w rozmowie z portalem wprost.pl. Według niego rząd opracował cały program, logistykę szczepień oraz zorganizował ten proces w skali ogólnopolskiej.

- Zrobiliśmy to, co jest możliwe z perspektywy rządu. Reszta zależy od producentów szczepionki. Na produkcję i dostarczenie szczepionek do Polski mamy bardziej niż ograniczony wpływ. Dlatego dzisiaj odpowiedzialnie nie zadeklaruję, że trzydziestolatkowie zostaną zaszczepieni np. w maju, czerwcu albo w lipcu – wyjaśnił minister.

W ocenie szef KPRM „gdy tylko zwiększy się dostępność szczepionek, a wszystko wskazuje na to, że stanie się tak w drugim kwartale tego roku, to cały proces w sposób skokowy przyspieszy”.

Proces szczepień zatem gwałtownie przyspieszy?

Z informacji podanych przez ministra Michała Dworczyka, że w pierwszym kwartale 2021 mają do Polski dotrzeć szczepionki, które pozwolą na zaszczepienie 2,9 mln osób, czyli niecałe 6 mln dawek. Dodatkowo zakontraktowano 60 mln dawek, które w 2021 roku zostaną dostarczone. - Tak przynajmniej deklarują producenci. Zatem w pozostałych trzech kwartałach powinniśmy otrzymać około 54 mln dawek. Tym samym proces szczepień będzie gwałtownie przyspieszał – podkreślił.

Jak poinformował szef Kancelarii Premiera, w Domach Pomocy Społecznej bardzo duży procent seniorów deklaruje chęć zaszczepienia się. - Jeżeli zaszczepimy dużą grupę seniorów, to wtedy będziemy mieli mniej zachorowań wśród osób, które ciężko przechodzą COVID-19, a co za tym idzie mniej pacjentów w szpitalach i mniej zmarłych. Zapanujemy nad epidemią – powiedział Michał Dworczyk. Dodał, że „kolejnym celem rządu w tym roku jest zaszczepienie jak najwięcej Polaków i przygotowanie systemu na następne lata, bo wszystko wskazuje na to, że szczepić będziemy musieli się co roku”.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki