Syreni ogon? Róg? To dziecko urodziło się z dziwną strukturą zamiast kończyn
Takich narodzin nikt się nie spodziewał. Niesamowite dziecko przyszło na świat w Indiach. Zamiast nóg noworodek ma strukturę kształtem przypominającą róg lub syreni ogon. Oprócz tego rzadkiego zaburzenia, dziecko posiada również inne wady wrodzone.
Niesamowite dziecko urodziło się w Manpura Primary Health Center, w dystrykcie Shivpuri w środkowych Indiach. Tak naprawdę nikt do końca nie wie, co mu jest. Dziecko urodziło się bez nóg. W miejscu kończyn znajduje się struktura przypominająca róg. Dziecko urodziło się ze znacznie niższą wagą niż powinno – waży zaledwie 1 kg. To jednak nie jedyne wady, które posiada noworodek.
Porodzie lekarze natychmiast zabrali dziecko i matkę do Szpitala Okręgowego w Shivpuri. Obecnie dziecko przebywa w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Choć jego stan pozostaje stabilny, wciąż jest pod obserwacją lekarzy.
Czym jest syrenomelia?
To rzadkie zjawisko zwane jest syndromem syrenki lub syrenomelią. Częstość wady szacuje się na 1:100 000 urodzeń. Pojawia się ona w wyniku anomalii w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa i kończyn dolnych. Dotknięte tym zaburzeniem noworodki przychodzą na świat z częściowym złączeniem nóg lub całkowitym stopieniem dolnej części ciała, przypominającej róg lub właśnie syreni ogon. Syrenomelia związana jest z innymi ciężkimi wadami wrodzonymi, często powodującymi martwe urodzenie lub zgon.
Do niewykształcenia kończyn dolnych dochodzi już w trakcie życia płodowego. Deformacja ta niesie za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, m.in. deformacji miednicy oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i narządów. Pojawić się może agenezja, czyli niewykształcenie nerek, niedorozwój pęcherza moczowego, przewodu pokarmowego, jelita, zarośnięcie odbytu, kloaka (czyli wspólne miejsce ujścia przewodu pokarmowego, dróg moczowych i pochwy). W wyniku syrenomelii może pojawić się również rozszczep kręgosłupa oraz wady serca.