"Świat zaczyna wychodzić z nadzwyczajnej fazy". Szef WHO o pandemii
Większość z nas zapomniała o pandemii, ale koronawirus jest wciąż wśród nas. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhamon Ghebreyesus, poinformował, że "świat zaczyna wychodzić z nadzwyczajnej fazy pandemii". Zapowiedział też, kiedy może nadejść jej koniec.

Koniec pandemii zbliża się wielkimi krokami?
Pandemia COVID-19, wywołana przez wirus SARS-CoV-2, nadal trwa, chociaż nie zbiera tak śmiertelnego żniwa, jak wcześniej. Czy jej koniec jest w zasięgu wzroku? 26 kwietnia dyrektor generalny WHO, Tedros Adhamon Ghebreyesus, poruszył ten temat, stwierdzając, że "świat zaczyna wychodzić z nadzwyczajnej fazy pandemii".
– Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli ogłosić koniec COVID-19 jako zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym – poinformował Tedros. Jak pokreślił, wirus SARS-CoV-2 "zostanie tutaj i wszystkie kraje będą musiały nauczyć się radzić sobie z nim wraz z innymi chorobami zakaźnymi", a także z różnymi konsekwencjami pandemii, m.in. skutkami długiego COVID.
Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób long COVID określany jest jako "zestaw różnorakich wyniszczających objawów". Wśród nich wymienia się m.in. mgłę mózgową, bóle mięśni czy przewlekłe zmęczenie, które może utrzymywać się miesiącami.
Long COVID jako wyzwanie w ochronie zdrowia
Szef WHO zwrócił uwagę, że jedna na dziesięć infekcji powoduje długi COVID, co przekłada się za zapewnienie opieki długoterminowej setkom milionom ludzi. – Mimo że czerpiemy dużo odwagi z ciągłego spadku liczby zarejestrowanych zgonów związanych z COVID, która zmniejszyła się o 95 proc. od początku tego roku – dodał.
Aby wesprzeć przywódców państw i premierów rządów na całym świecie, WHO opublikuje w przyszłym tygodniu przewodnik. Ta publikacja będzie zawierać kluczowe informacje m.in., w jaki sposób przejść od reagowania kryzysowego do długoterminowego zarządzania COVID-19.
Ta odmiana koronawirusa obecnie dominuje
Niestety, w kilku krajach można zauważyć, że wirus znowu szaleje – o czym wspomniał Tedros. W ciągu ostatnich czterech tygodni umarło 14 tys. osób w wyniku COVID-19. Jak przekazał szef WHO, "wirus nadal mutuje i nadal jest zdolny do wywoływania nowych fal infekcji i zgonów". – Obecnie dominującą odmianą koronawirusa na świecie jest wariant XBB.1.16 – dodał.
Do tego odniosła się Maria Van Kerkhove, która pracuje w WHO na stanowisku kierownika technicznego ds. zarządzania epidemią COVID-19. Z jej wyjaśnień wynika, że wariant XBB i jego podwarianty są w stanie ominąć ochronę immunologiczną. To oznacza, że szczepienie lub przebyta choroba nie gwarantują odporności. Według ekspertki konieczny jest wciąż zwiększony nadzór za pośrednictwem testów, dzięki któremu można lepiej zrozumieć mutacje wirusa SARS-CoV-2 i dopracować skład szczepionek przeciw COVID-19.