Świat nie jest przygotowany na kolejną pandemię
Z danych z najnowszego raportu "The Global Health Security Index" (Globalny Indeks Bezpieczeństwa Zdrowia) wynika, że świat nie jest przygotowany do kolejnej pandemii. Co więcej, większość krajów nie jest gotowa poradzić sobie nawet z niewielkimi kryzysami zdrowotnymi.
Raport klasyfikuje 195 krajów według ich zdolności do reagowania na epidemie i pandemie. Jego inauguracyjna wersja została opublikowana zaledwie kilka miesięcy przed wykryciem pierwszych przypadków Covid-19 na świecie. Stwierdzono wówczas, że żaden naród nie był gotowy na taki kryzys. Obecne analizy pokazują, że pomimo upływu dwóch lat, świat nie jest dziś lepiej przygotowany.
Raport stwierdza, że ponad 90 proc. krajów nie ma planu dystrybucji szczepionek lub leków w nagłych wypadkach, podczas gdy 70 proc. nie dysponuje wystarczającymi możliwościami w szpitalach, klinikach i ośrodkach zdrowia. Zagrożenia polityczne i bezpieczeństwa wzrosły na całym świecie, a zaufanie publiczne do rządu spada.
Jak wynika z analiz - wiele krajów przeznaczyło zasoby na zajęcie się ostrym kryzysem związanym z pandemią koronawirusa, jednak niewiele z nich poczyniło specjalne inwestycje w poprawę ogólnej gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych.
W raporcie udokumentowano miejsca, w których dokonano udoskonaleń z powodu Covid-19, ale jeśli przywódcy polityczni nie podejmą działań, aby zapewnić, że to, nad czym ciężko pracowaliśmy przez ostatnie dwa lata, nie ulegnie erozji po zakończeniu globalnego kryzysu, możemy znaleźć się z powrotem tam, gdzie zaczęliśmy.
Badacze ocenili każdy kraj pod kątem różnych kryteriów, wśród których znalazły się m.in. systemy opieki zdrowotnej, siła robocza, laboratoria, łańcuchy dostaw, infrastruktura, zaufanie do rządu i inne. Każdemu narodowi przypisano wynik od 0 do 100.
Średni wynik wyniósł 38,9, czyli mniej więcej tyle samo, co średnia wynosząca 40,2 w 2019 r.. Żaden kraj nie wszedł na najwyższy poziom gotowości, który zaczynał się od 80,1 punktów.
Polecany artykuł:
Pierwsze miejsce w indeksie z 2019 r. zajęły Stany Zjednoczone, które utrzymały swoją pozycję na szczycie rankingu z wynikiem 75,9, podczas gdy Australia, Finlandia, Kanada i Tajlandia znalazły się w pierwszej piątce.
Indeks został zaprojektowany do pomiaru narzędzi i zasobów, którymi dysponuje naród, jednak nie może do końca przewidzieć, jak skutecznie te zasoby zostaną wykorzystane w sytuacji kryzysowej. Oznacza to, że indeks był miarą przygotowania narodów pod kątem zasobów do sytuacji kryzysowej, jednak nie mógł w praktyce ocenić skuteczności zastosowania ich w praktyce.
Dr Rebecca Katz, która kieruje Centrum Global Health Science and Security na Georgetown University, powiedziała, że zgadza się z oceną, że świat nie jest gotowy na kolejną pandemię. Nie była zaskoczona, że wyniki nie poprawiły się od 2019 roku.
– Wciąż jesteśmy w środku pandemii – powiedziała dr Katz.
Raport zaleca, aby kraje uwzględniły finansowanie bezpieczeństwa zdrowotnego w swoich budżetach i dokonały przeglądu wyników w czasie obecnej pandemii, aby między innymi mogły wyciągnąć wnioski z dotychczasowych doświadczeń.
– Musimy pomyśleć o zdolności do utrzymania zdrowia społeczności, gdy kryzys się przedłuża - powiedział dr Nahid Bhadelia z Boston University Center for Emerging Infectious Diseases Policy and Research.