Swędzi skóra, masz wysypkę? W niektórych krajach mówi się już o epidemii

2024-10-28 14:32

Myślicie, że świerzb to jakieś dawno zapomniane schorzenie? A jeśli nie zapomniane, to jednak takie, które na pewno ciebie nie dotyczy? I tu możesz się zdziwić, bo w niektórych krajach już mówi się o epidemii świerzbu – a i w Polsce nie brakuje przypadków. Jak rozpoznać, że to świerzb, i jak się z nim uporać?

Swędzi skóra, masz wysypkę? W niektórych krajach mówi się już o epidemii
Autor: GettyImages Swędzi skóra, masz wysypkę? W niektórych krajach mówi się już o epidemii

Epidemia nietypowej wysypki w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii lekarze już mówią o epidemii. Apelują do Brytyjczyków: nie ignorujcie wysypki. Ta wysypka to nic innego jak skutek świerzbu. Przypomnijmy, czym właściwie jest świerzb.

Świerzb jest zaraźliwą chorobą skóry, wywoływaną przez maleńkie roztocza, które żerują w skórze, powodując swędzenie i wysypkę, która zwykle rozprzestrzenia się na całe ciało.

Jeśli nie zostanie szybko leczony, może błyskawicznie się rozprzestrzeniać. W związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na świerzb w Wielkiej Brytanii warto być czujnym: w dobie globalizacji to tylko kwestia czasu, kiedy problem rozprzestrzeni się na cały stary kontynent.

Zdrowo Odpytani: regeneracja skóry i włosów po lecie
Materiał sponsorowany

Na czym polega świerzb? Czy łatwo zarazić się świerzbem?

Świerzb to choroba, która pojawiła się w epoce wiktoriańskiej i jest wywoływana przez roztocza wnikające w skórę.

Wysypka może wystąpić w różnych miejscach, także w takich, do których rzadziej zaglądamy: pod pachami, między palcami, wokół nadgarstków, na pośladkach, kolanach czy podeszwach stóp.

Osoby chore na świerzb mają średnio na skórze kilkanaście dorosłych osobników roztoczy. 

Dane brytyjskiej służby zdrowia (NHS) pokazują, że w ciągu roku do kwietnia w szpitalach w Anglii odnotowano około 3689 przypadków tej choroby, co stanowi wzrost o 2128 przypadków w porównaniu do roku poprzedniego. Dlatego lekarze rodzinni apelują, aby nie ignorować swędzącej wysypki.

Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić? Dermatolog wyjaśnia

Jakie są objawy świerzbu? Po czym poznać, że to świerzb?

Jednym z pierwszych objawów jest intensywny świąd, szczególnie w nocy. Po tym, jak roztocza złożą jaja w skórze, mogą pojawić się srebrzyste linie z kropką na jednym końcu.

Wysypka może wystąpić w dowolnym miejscu, ale najczęściej zaczyna się między palcami. W miarę postępu choroby wysypka może rozprzestrzeniać się i zamieniać w małe czerwone plamki.

NHS informuje, że wysypka zwykle rozprzestrzenia się na całe ciało, z wyjątkiem głowy. Osoby starsze, małe dzieci i osoby z osłabionym układem odpornościowym mogą również mieć wysypkę na głowie i szyi.

Niektóre osoby nie są pewne, czy zmagają się ze świerzbem, czy z wypryskiem powodowanym innymi przyczynami. Jak odróżnić świerzb od egzemy?

Najczęstszym objawem świerzbu jest intensywnie swędząca wysypka, która zazwyczaj przyjmuje postać małych grudek przypominających pryszcze.

Można zauważyć małe ścieżki na skórze, w których żerują samice roztoczy. Ścieżki te mogą mieć kolor skóry lub być w formie szarych linii.

W przypadku egzemy wysypka zazwyczaj pojawia się w postaci plam, które mogą być czerwone i zawierać pęcherze. Te pęcherze łatwo pękają i sączą przezroczysty płyn.

Egzema może sprawić, że skóra będzie sucha i łuszcząca się, a jej różne rodzaje mogą występować na różnych częściach ciała, wywołane różnymi czynnikami.

Egzema nie jest zaraźliwa, a w przypadku intensywnego swędzenia można doprowadzić do krwawienia, co pogarsza stan skóry. Natomiast świerzb niestety należy do zaraźliwych schorzeń. 

W obliczu rosnącej liczby zachorowań na świerzb lekarze zachęcają do zwracania uwagi na objawy i niezwłocznego kontaktu ze specjalistą w przypadku wystąpienia niepokojących zmian skórnych.

W razie zachorowania, podobnie jak w przypadku wszawicy, kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy, a pościel, odzież i inne przedmioty codziennego użytku powinny być odpowiednio wyprane i zdezynfekowane.

Pamiętajmy, żeby nie testować na sobie domowych sposobów, ale skorzystać z porady lekarskiej i profesjonalnego leczenia, co pozwoli skrócić czas walki z problemem oraz uniknąć powikłań. 

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Wszawica - jak pozbyć się wszy? Zwalczanie wszy

Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki